Dronění – Začínáme

Úvodní grafika k článku o dronech

Před nějakým časem jsem zde v článku „7 rad pro záběry z dronu“ posbíral nějaké rady pro začínající piloty dronů. M.j. jsem radil začít létat na levném stroji, trénovat aby záběry nebyly roztřesené apod. Jenomže vývoj jde tak překotně dopředu ve smyslu automatizace dronů, že část tohoto článku už neplatí.

Zkoušel jsem sice trénovat s malým dronem – v podstatě s hračkou bez kamery. Bez jakékoliv automatiky, stačilo o 1 mm pohnou ovladačem a dron uskočil o metr… No prostě hrůza!

Mezitím jsem se začal ohlížet po nějakém slušném dronu, který umí hezké záběry a to jak foto tak i kvalitní video a dá se dobře ovládat.

Pozn: Pokud budu v dalším textu jmenovat výrobce, aplikace nebo prodejce dronů, není to míněno jako doporučení ani jako reklama na tyto výrobky nebo služby. Jednoduše popisuji své zkušenosti a čtenář by si měl udělat svůj vlastní průzkum trhu a vybrat si stroj, který vyhovuje jeho potřebám a finančním možnostem.

Proč mne ty drony tak zaujaly?

Rád cestuji a z každé cesty sestříhám fotografie a videa, ozvučím a vytvořím krátký cestopis. Když se dívám na YouTube jak to dělají ostatní, vždy mne zaujmou záběry z dronů. Je to prostě o dva levely výš. Doslova 😊.

Po dlouhém gůglení, youtubení a tvitření jsem si vybral dron DJI Mavic 2. Nějakou dobu jsem se rozhodoval mezi 2-mi příbuznými tipy:

DJI Mavic 2 Pro – má skvělou kameru Hasselblad

 

Dron Mavic 2 Pro

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt/

DJI Mavic 2 Zoom – má také dobrou kameru a má  2 x optický a 2 x digitální zoom. S tím už se dá skvěle pracovat a dron toho také skvěle využívá. Má například automatický režim Dolly Zoom používaný také v Hollywoodu. Tzn. dron letí dopředu a zároveň odzoomuje, nebo letí dozadu a zoomuje. Obraz je zdánlivě nehybný, ale mění se šířka záběru.

Dron Mavic 2 Zoom

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt/dji-mavic-2-zoom

 

Nakonec jsem si pořídil Zoom.

Oba drony jsou skvěle skládací a mají úžasné letové vlastnosti. Hlavně váží 0,905 kg – kdo ví jak zní legislativa, tak už tuší, proč právě tolik. Vejde se do nejnižší kategorie dronů, pro kterou není potřeba žádné oprávnění. Tedy pokud s ním nechcete podnikat.

Dál už ale budu mluvit pouze za DJI Mavic 2 Zoom.

 

Dron Mavic 2 ve složeném stavu

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt/dji-mavic-2-zoom

 

Dron jsem pořídil na https://dronpro.cz/eshop/ a mohu jenom doporučit tento obchod. Je dílem několika mladých, nadšených a sympatických lidí a sídlí v Praze na Andělu. V ceně dronu bylo i školení zdarma a samozřejmě jsem toho také využil.

Po provedení platby jsem měl dron asi za 2 dny doma. E-mailem jsme si sjednali termín školení. Mezitím jsem se se strojem seznamoval.

Musel jsem odstranit trochu zádrhel na mé straně. Z nostalgie jsem používal telefon s OS Windows. Už asi rok jsem na tento OS nadával a chystal jsem se jej vyměnit za Android. Nákup dronu byl poslední kapkou. Proč? Protože dron řídíte sice vysílačem, ale máte na něj přicvaknutý buď tablet nebo chytrý telefon s aplikací DJI GO 4. Jenomže tato je jenom pro Androidy a iOS. Pro Windows ne – a bylo rozhodnuto!

Doma jsem se naučil dron rozkládat – je to jednoduché a rychlé – trvá to tak 5 sekund. Nasazovat vrtule – také rychlé, akorát je třeba myslet na to, že jsou 2 druhy vrtulí po 2 kusech a vrtule s bílou značkou musí jít na motor s bílou značkou. A vrtule bez značky na motor bez značky. Nasazení vrtule je otázkou vteřiny.

Nabil jsem baterie ve vysílači i v dronu – slouží k tomu jedna nabíječka, která má dva vývody.

Nainstaloval jsem do telefonu apku a pak už jsem to všechno zapnul. Mobil se za chvilku spároval s vysílačem a ten si chvíli povídal s dronem, všechno zablikalo a byl  jsem připraven létat. Ještě se zaktualizoval firmware ve vysílači i v dronu.

Tedy vlastně nebyl jsem připravený létat 😊. Bál jsme se. A v bytě už jsem si vůbec netroufal vzlétnout. To by asi nedopadlo dobře.

Dron se ovládá vysílačem, který má 11 ovladačů, z toho 3 joisticky. Vloží se do něj telefon nebo tablet a připojí se kabelem s vysílačem.

Na displeji ovladače vidíte základní letové údaje a na mobilu jednak obraz, který „vidí“ kamera dronu a také další letové údaje, informace o aktuálním letovém režimu apod. Přes mobil pak ovládáte všechny nastavení a funkce dronu i kamery.

(Také si můžete přikoupit ovladač s velkým displejem – DJI Smart Controller  nebo náhlavní soupravu  DJI Googles).

Dron je vybavený spoustou letových režimů, některé z nich mají ještě podrežimy. Na těle dronu je spousta optických i infračervených čidel, které se snaží zabránit srážce s překážkou. Když si vezmete rychlost dronu 70 km/hod, je to nutné. V některých letových režimech jsou čidla aktivní, v jiných jenom některé, v dalších neaktivní.  Četl jsem manuál, snažil se zapamatovat spoustu nových pojmů a hlavně jsem se bál se strojem létat.

 

Ovladač dronu Mavic 2

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt/dji-mavic-2-zoom

Školení a první vzlet

Bezplatné školení jsem uvítal a vyrazil do Prahy. Ujal se mne sympatický mladík. Nejprve jsme probrali trochu legislativu (ne všude se smí létat). Pak mne obeznámil s jednotlivými částmi dronu, ovladače a se základními funkcemi aplikace DJI GO 4 a vyrazili jsme ven.

Nejdříve se provede kalibrace kompasu – dron je řízený prostřednictvím GPS, kompasu, optických a infračervených čidel. Kalibrace kompasu je jednoduchá a zabere asi 5 sekund. Pak mi instruktor vypnul začátečnický režim, čímž mne ještě více vystrašil 😊. V tomto režimu se dron pohybuje pouze v omezené vzdálenosti od vás.

Zapnuli jsme drona a dostal jsem pokyn ke startu. Dron se nastartuje šikmým přitažením obou páček řízení a může se letět. Stačí dát levou páku dopředu a dron se zvedá. Pěkně v přímce, nikam neuhýbá a poslouchá páku. Pak jsem si vyzkoušel další řízení – vpřed- vzad, doleva- doprava a otáčení a mohl jsem létat. Bylo to neuvěřitelně snadné a zábavné.

Hned jsem si vyzkoušel funkci ActiveTrack 2.0, při které dron umí sledovat osobu nebo objekt (auto, kolo, koně…), který se mu „ukáže“ kliknutím v displeji obrazovky (v mém případě mobilu). Instruktor začal pobíhat a dron jej hezky sledoval. Sám, automaticky. Zde je ukázka. Co se týká kvality záběru, tak jsem se v tomto momentu neobtěžoval s nastavením kamery. Pokud bych si s nastavením trochu pohrál, byl by záběr mnohem lepší. I tak mne to fascinuje, jak dron krásně reagoval:

Vyzkoušeli jsme také automatický návrat – stiskem tlačítka dron vzlétne do stanovené výšky (v továrním nastavení je 30 m, ale můžete tuto výšku změnit v aplikaci podle toho, jak vysoké objekty se v okolí  nachází – vezme se nejvyšší objekt + 15 m k tomu). Takže dron vzlétl do 30 m výšky a pomalu se nasunul nad nás a krásně přistál na místo, ze kterého vzlétal.

Když už jsem byl v prodejně (školení se koná v sídle firmy, kde je zároveň i centrála e-shopu), tak jsem si dokoupil:

další baterii – dron vydrží létat tak 25 minut, což nemusí postačovat. Ovladač vydrží na 2 – 3 baterie. Pokud si přikoupíte nabíječ do auta, můžete hned vyjmutou barerii kdekoliv dobíjet.

přistávací plochu o průměru 75 cm. Je samozřejmě skládací a vejde se do obalu s průměrem 25 cm. Je dobrá k tomu, aby dron nemusel přistávat do mokré trávy, do písku nebo do sněhu. A také při automatickém návratu rychle najde místo startu. Plocha je oboustranná a 2-barevná.

Přistávací plocha pro drony

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt

 

sadu filtrů na objektiv kamery – jsou k mámí různé sady nebo jednotlivé filtry. Pořídil jsem si sadu 6-ti šedých filtrů různými stupni sytosti. Některé jsou s polarizačním filtrem. Nebudu to zde dál rozepisovat, kdo chce dělat kvalitní záběry, měl by vědět, k čemu jsou filtry dobré. Asi k tomu doplním článek do sekce blogu Fotografování.

přepravní kufřík – je to skoro nutnost. V prodeji jsou různé druhy s různou odolností – kufříky nebo brašny.

skin (kůži) na dron a ovladač – to opravdu není nutné, jenom jsem blbnul. Jsou k mání asi 4 druhy skinů pro tento typ dronů.

Skin pro dron Mavic 2

Zdroj: https://dronpro.cz/produkt

Příslušenství je mnohem víc, ale to mi zatím stačí. Ostatní až podle toho, co přinese praxe. Třeba budu přikupovat další baterie, nebo chránič vrtulí 😊.

Takže?

Zatím dobrý 😊. Mé nadšení trvá dál a těším se na další dronění. A vy samozřejmě budete moci skoro v přímém přenosu sledovat zrod nového technologického blázna.

 

P.S.

Rozhodl jsem se, že si udělám licenci prolétání s drony. O dalších zkušenostech z mého zaučování a školení budu samozřejmě v článcích referovat.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.