Jak na Syndrom vyhoření?

Grafika k článu Jak na syndrom vyhoření

Minulý článek na téma SYNDROM VYHOŘENÍ byl o tom, co to je, koho může postihnout a proč vzniká. S tím souvisí také otázka jak těmto nepříjemným stavům předcházet, nebo jak je v počátku podchytit a nedovolit rozvinout do nemoci duše.

Jak už to tak chodí, když se začnete o něco intenzivně zajímat, studovat to, hledat prameny, tak k vám odpovědi na vaše otázky začnou přicházet tak nějak samy. Potkáte najednou „náhodou“ ty správné lidi. Mohou to být i lidé, které trochu znáte, víte jak se jmenují, ale vůbec netušíte, čím se zabývají a v čem jsou silní.

Říká se – hoď do vesmíru otázku, problém a vesmír udělá všechno proto, aby ti dal odpověď nebo řešení. (Za vesmír si můžete dosadit cokoliv, v co věříte – Bůh, Matka příroda, Vyšší síla, Univerzální inteligence…). Něco na tom bude 😉.

Obrázek vesmíru

Mně se to stalo. Když jsem pochopil, že tento web se může propojit s problémem syndromu vyhoření, s jeho prevencí, vytvořil jsem na toto téma stránku Syndrom vyhoření. Mám ve zvyku prezentovat novinky na FB stránce  Život po práci, kde na ni narazil můj známý – Míra Kaas.

S Mírou jsme občas spolupracovali obchodně a vlastně jsem jej znal „pouze“ jako grafika. Dokonce jsme společně natočili video, které tvořilo základ článku o laserovém vyřezávání a gravírování. Točil jsem řezačku, kterou Míra vlastní (článek  Tvoříme laserem).

Vůbec jsem však netušil, že Míra se věnuje i problematice rozvoje osobnosti. Tento zájem jej přivedl k zajímavé metodě – Metodě RUŠ. Nějaký čas jsme si vyměňovali e-maily na toto téma, ale nakonec jsem pochopil, že by to mohlo zajímat i lidi, kteří syndrom vyhoření cítí jako svůj potenciální nebo už aktuální problém.

 

Domluvil jsem se s Mírou Kaasem na schůzce v kavárně, vzal jsem diktafon a vznikl z toho rozhovor, který by vás mohl zajímat. Alespoň mně se to opět propojilo s obsahem webu Život po práci a určitě zde na toto téma ještě najdete články.

Ještě vám představím Míru Kaase:

Míra Kaas

To je on.

Mimo toho, že vlastní rodinnou firmu, s manželkou vychovává dvě děti, věnuje se hudbě, tak se také aktivně zajímá o rozvoj (zatím své) osobnosti. Na toto téma provozuje také FB stránku Míra Kaas, kde se této problematice věnuje.

Pojďme nyní k tomu, co jsem se dozvěděl:

Zpracováno volně podle zvukového záznamu ze schůzky v kavárně Caffé Enzzo, v Domažlicích dne 17.9.2018 v 18:00-21:00 hod.

M: Míra Kaas

Ž: Život po práci

 

Ž: Míro, můžeš mi stručně popsat jak Metoda RUŠ funguje, jak probíhá terapie?

M: Když to hodně zjednoduším, existují v zásadě dva druhy problémů. Lidé buď prožijí nějaké trauma, nepříklad přepadení a nemohou se s tím vyrovnat. Nebo se jim dějí nějaké nepříjemné situace opakovaně, třeba se hádají v práci, jsou nervózní při veřejném vystoupení, apod. Tedy jedná se o nějaké události/situace ve kterých jim není dobře, necítí se komfortně. A nebo mají problémy ve vztazích, tzn. že klient přijde třeba s tím, že není šťastný s manželkou a chce s tím něco udělat a neví co. Jedna technika metody RUŠ je tedy jít po vztazích. Terapeut vede klienta tak, že najde jak to, co mu vadí u manželky, souvisí s jeho dětstvím. Zpravidla se dostaneme k mamince či tatínkovi, protože si od narození už vytváříme převážnou většinu svých bloků, tzn. negativních myšlenek. Při „zpracovávání“ techto bloků může někdo pociťovat změnu jakýchkoliv emocí, nějakou fyzickou změnu, nědo cítí napětí v břichu, jiný zase nějaké brnění, někdo cítí energii, cokoliv … je to různé podle nastavení konkrétního člověka.

Ve chvíli, kdy se přestane cokoliv v tom člověku měnit, tak je ta negativní myšlenka přijata,  neboli zpracovaná, vyčištěna a jede se dál.

Ž: Ty už jsi terapeut RUŠ?

M: Mám teď po prvním terapeutickém kurzu a brzy jedu na druhý. Na něm, doufám, získám Certifikát a budu to moci dělat oficiálně pod hlavičkou RUŠ a budu uvedený mezi terapeuty na internetových stránkách Metoda RUŠ

Ž: Předpokládám, že po získání certifikátu může začít terapeut provozovat terapie za peníze – třeba jako vedlejší pracovní činnost.

M: Ano, certifikovaní terapeuti to dělají jako svou výdělečnou činnost, ať už hlavní nebo vedlejší. Sezení, které trvá 2 až 4 hodiny stojí nejčastěji od 2 do 4 tisíc. U klienta je důležité, aby byl rozhodnutý svůj problém vyřešit a právě peníze mohou být m.j. jednou z „kontrol“ síly tohoto rozhodnutí.

Ž: Zkoušel jsem na těch internetových stránkách RUŠ vyhledat terapeuta. V Domažlicích zatím žádný není, a myslím že nejblíže byl někdo z Chebu.

M: To nevím, já znám terapeutky nejblíže v Plzni. Moje první terapeutka byla Kristina Kohoutová, která se už osobnímu rozvoji věnuje dlouho. Předtím se věnovala jiným metodám a pak se rozhodla pro „RUŠku“. Vyšla jí z toho všeho jako nejrychlejší, nejefektivnějsí a nejúčinnější.

Ž: Pro koho je Metoda RUŠ nejvhodnější?

M: Metoda RUŠ je vhodná pro kohokoliv, kdo je si svého problému vědom a je rozhodnutý jej vyřešit.

Protože lidé, kteří neví, jsou nerozhodní a pořád hledají pomoc venku, tak u nich ta metoda nefunguje tak přímočaře. Ale to vlastně platí pro jakoukoliv metodu. Pokud se ale i tito lidé opravdu rozhodnou řešit své problémy, tak Metoda RUŠ je krásně vede.

Ž: Zmiňoval jsi, že bude v dohledné době přednáška autora metody p. Nejedlého také v Domažlicích?

M: Ano – v Domažlicích se přednáška uskuteční na jaře roku 2019 v Shakti Centru (v bývalém Svazarmu). Já to dávám vědět ve svém okolí, pomohlo by, kdybys to zveřejnil i na svém blogu Život po práci (Což tímto činím 😊)

Metoda se pomalu šíří i tady na Domažlicku – mimo mne jsou tady ještě dva další „RUŠáčci“ o kterých vím. (RUŠáčci jsou lidé kteří na sobě touto metodou pracují.)

Ž: Ty sám už terapie zkoušíš dělat?

M: Zatím pracuji „RUŠkou“ hlavně sám na sobě. Terapie jsou relativně časově náročné – jedno sezení trvá 2 až 4 hodiny. Mohu je dělat až budu mít certifikát. Uvidíme, jak to bude dál. Plánuji změnu koncepce firmy a pak si snad najdu víc času i na klienty, kterým bych rád „RUŠkou“ pomáhal zlepšovat jejich životy.

Ž: K tomu by ti možná mohla pomoci Metoda RUŠ 😊

M: Samozřejmě – my „RUŠáčci“ máme takové víkendové, či jednodenní pobyty, kde na sobě můžeme pracovat a já toho také využívám. Aktuálně řeším svůj vztah k práci, k zakázkám, k zákazníkům. Zjišťuji například, že mne opravdu baví zakázky, kde mohu předat zákazníkovi nějakou přidanou hodnotu – svoje nápady, návrhy. Abych se uživil, musím také dělat takové ty rutinní záležitosti, řekněme „pásové“, které se opakují stále dokola. A právě k těmto zakázkám potřebuji získat takový postoj, aby mne také bavily, abych z nich měl radost. Nebo prostě svojí práci posunout jiným směrem, aby mě znovu bavila a naplňovala tak, jako když jsem jí před lety začal dělat. K tomu je „RUŠka“ také vhodná.

Může se řešit i jeden konkrétní problém, nemusí se řešit celá osobnost nebo životní postoj.

(Míra mi půjčuje knihu o metodě RUŠ – Metoda RUŠ aneb Já to mám jinak, od Karla Nejedlého, )

Ž: Předpokládám, že právě takový konkrétní problém – například něco mne v práci nebaví, ale potřebuji si k ní najít vztah, abych se do práce těšil – musí být dost častý.

M: Ano. Ta technika je pak založená na tom, že se projde „událost současná“, tzn. konkrétní situace z poslední doby, která v klientovi vzbuzuje negativní pocity, emoce nebo myšlenky. Analogicky se najde příčinná událost, nebo spíše událost se stejnou negativní energií/nábojem v dětství. Na ní se hledají ty negativní programy a následně se „čistí“.

Ž: Co je cílem? Zjistit proč mne práce nebaví? Co když pak klient dojde k poznání, že jediná možnost je práci změnit?

M: Když klient řeší problém, který spočívá v tom, že jej nebaví práce – nebo její část – tak si dá takový cíl, který s ním souzní a má u něj příjemné pocity.

Ž: Špatně jsem se zeptal 😊… jestli je cílem zjistit co mne nebaví a pracovat na tom a jestli se na tom vůbec dá pracovat. Protože taková situace člověka opravdu rozladí, rozhodí.

M: Metodou RUŠ nezjistím co bych měl dělat, nebo jestli bych měl se stávající prací seknout. Terapie mi na to neodpoví. Ale zmizí mi ty negativní programy a s nimi i pocity, které u toho mám. Poté se mohu svobodně – bez negativních emocí – rozhodnout, co chci udělat dál.

Takovým problémem může být například i to, když podnikatel neumí říkat „ne“. Pak třeba známým dává nižší cenu než ostatním zákazníkům a vnitřně jej to štve, ale není schopen s tím něco dělat. I takové záležitosti se dají „vnitřně narovnat“ a odbourat. Po terapii pak nemá problém s tím, zda přijde cizí zákazník nebo kamarád a cena je stejná 😊.

Ž: Chápu to správně, že výstupem metody RUŠ může být také to, že člověk práci, která jej dříve nebavila dělá dál, ale už u toho nemá ty negativní pocity? Získá když už ne kladný, tak alespoň neutrální postoj?

M: Ano. Jinými  slovy bych řekl, že výsledkem může být to, že svojí práci dělá dál rád, ale jiným způsobem, protože díky uvědoměním, která se u něj dostaví, se na svoji práci začne dívat jinak. Nebo se pak s čistou hlavou rozhodne najít práci, která je pro něj vhodnější.

Ž: Co vlastně ta zkratka RUŠ znamená?

M: V té knize, kterou jsem ti půjčil se to dočteš podrobně. Je to Rychlá a Účinná změna Skutečnosti. Název pochází z těchto slov, ale nebere ohled na háčky a byl zvolený tak, aby se dal dobře vyslovovat a skloňovat – RUŠka, RUŠáci  a aby se nedal zaměnit například s názvem národnosti 😊.

Ž: Co si mám představit pod pojmem „rychlá“?

M: Většina negací (negativních programů) se vyřeší během několika vteřin, max. během dvou minut. Takže během jedné terapie si klient často vyřeší všechny problémy, se kterými přišel. Nebo alespoň ty zásadní. Je vcelku snadné najít v sobě problém, co mne štve a pojmenovat to.  Od toho se terapeut odpíchne, hledá pak ekvivalent v dětství pomocí standardních otázek. Pak se daný problém „vyčistí“ a na závěr zkontroluje, zda už opravdu nevyvolává negativní emoce nebo reakce v současnosti.

Ž: Takže není potřeba v tom hledat žádné čakry, toky energií, auru, nedostanu předepsané drahé bylinkové čaje…?

M: Ne, to ne. Postup je fakt racionální a efektivní.

Ž: Já se na webu www.zivotpopraci.cz zabývám také syndromem vyhoření. Metoda RUŠ se mi jeví jako vhodná podpůrná metoda pro jeho léčbu…

M: Proč podpůrná 😊?

Ž: Myslím, že člověk pomocí ní zjistí proč „vnitřně nebo mentálně vyhořel“, aby si  uměl přiznat, že má problém.

M: Já myslím, že ve chvíli, kdy už si klient všimne toho, že vyhořel, tak už si je vědom toho, že problém má a je jen velmi malý krůček k tomu, aby si to vědomě přiznal a rozhodl se ho vyřešit. Je pravda, že ten „Aha efekt“ probíhá už v průběhu terapie. Protože jak klient zpracovává své bloky z dětství, tak si rovnou uvědomuje, že je to analogické současnosti, a začíná chápat sám sebe. Během přijímání té negace to člověku „docvakává“: „ Aha, já dělám tohle a dívám se na to takto…“ A pak se na to dívá už jinak.

Ž: Takže, když by za tebou přišel člověk, který už nějak tuší, že jeho problémem je syndrom vyhoření, tak bys mu mohl postupně pomoci? Ptám se a vím, že léčba syndromu vyhoření není otázka dnů a týdnů, ale spíše měsíců.

M: Často to jde během jednoho sezení. To závisí na tom kolik negací si ten člověk od dětství vytvořil/převzal od rodičů/vychovatelů a kolik je jich spojeno s daným tématem, které řeší. I kdyby se však nepodařilo prvním sezením problém zcela vyřešit, je běžná klientova úleva a tedy zmenšení problému. Už jak člověk svůj problém odvypráví, pojmenuje jej a zvolí si záměr, kterého chce dosáhnout, tak už je na dobré cestě.

Na začátku se ten problém zjitří – člověk si oživí ty negativní pocity. Na konci terapie ale zjistí, že už mu to vůbec nevadí, že už to v něm nevyvolává žádné negace. Jako když vyprávíš někomu příběh, který se stal, bez jakýchkoliv negativních pocitů. Je to prostě pro něj neutrální, nebo pozitivní. Kouzelné je na Metodě RUŠ to, že výsledek je okamžitý – po skončení terapie už klient žije novou změněnou skutečnost/realitu.

Ž: Na webových stránkách Metody RUŠ jsem viděl, že tam jsou řady kurzů R1, R2, R3 atd. Tam chodí lidé, kteří se chtějí stát terapeuty, nebo lidé, kteří chtějí vyřešit nějaký svůj problém?

M: Je řada kurzů R (R1 až R4). Tam se člověk naučí techniku RUŠ, aby mohl pracovat ve dvojici a nebo sám se sebou a řeší si své problémy.

Když chce být terapeutem, naváže zpravidla po R3 kurzem T1 a T2.

Kurz R4 je určen pro ty, kdo nechtějí být terapeuty, ale chtějí na sobě dále pracovat. Pokud člověk chce být terapeutem a pomáhat ostatním lidem, je sám dostatečně vyčištěný a je jako terapeut šikovný, tak na T2 získá certifikát. Ten však platí pouze 1 rok. Pokud si jej chce obnovit, existuje obnovovací kurz T3. Na něm může obhájit certifikát na další rok. Metoda se stále vyvíjí a tento postup zajišťuje to, že terapeut si obnovuje a doplňuje znalosti. Navíc se na T3 vyučují další rozšiřující techniky, pro které je potřeba min. rok terapeutické praxe, tedy alespoň tak nám to Karel vysvětloval :-).

Ž: Nemáš trochu dojem že je to až taková trochu sekta?

M: Je to stejná sekta, jako jsou třeba rybáři, trampové (kterým také jsem), nebo klub filatelie 😊. To jsou také do určité míry uzavřené skupiny, které mají svá pravidla a zásady a člen musí získat časem nějaké znalosti, aby třeba dostal rybářský lístek. Se žádným náboženstvím ani vírou ale metoda RUŠ nemá nic společného.  Maximálně tak s vírou v sebe a v nějaký vyšší princip/něco co nás přesahuje .

Jako ve všech komunitách, které mají stejné zájmy a problémy, i tzv. RUŠ komunita se schází a vzájemně se její členové podporují, nabíjí, pomáhají si. Kurzy prošlo už přes 3 000 lidí (září 2018)!

Kurzy nejsou samozřejmě zadarmo, ale je to pro mne zatím jednoznačně nejlepší investice v životě.

Ž: Děkuji ti, Míro, za rozhovor. Mám ohledně Metody RUŠ mnohem jasněji.

M: I já děkuji za příjemný večer a těším se zase někdy na viděnou.

 

Tolik záznam ze schůzky na téma „Metoda RUŠ“. Doufám, že jste se i vy dověděli něco o této metodě. Samozřejmě víc naleznete na webovkách Metoda RUŠ.

P.S.

Mám v plánu prostudovat knihu, kterou mi Míra půjčil a využít přednášky pana Nejedlého (autora této metody) v Domažlicích. O knize i o přednášce zde vyjde článek.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.