Jak si užít cestu po italských vulkánech – 3

Grafika ke 3. dílu článku o cestě po italských vulkánech

Ze šíleného Palerma na úžasnou Etnu. Třetí díl minisérie o nízkorozpočtovém cestování po italských vulkánech.

V předešlých dvou dílech této minisérie jste se mohli dočíst o přípravách a itineráři cesty zde a o cestě na Sicílii a krátkém pobytu v Palermu zde.

Z Palerma pod Etnu

Za šíleného Palerma jsme vyrazili na druhou stranu ostrova – pod vulkán Etna. Ráno jsme se krátce zastavili v městečku Monreale. Na kopci s výhledem ne celé Palermo stojí celkem útulné městečko s hezkým chrámem. Stojí za návštěvu, procházku a espresso někde v úzké uličce.

Přes celou Sicílli jsme jeli po dálnici. Vede v dlouhatánských úsecích po mostech (i když někdy jsme si říkali, proč vlastně – nebyl pro to ani důvod – možná cementářská lobby?). Dálnice má spoustu zúžení a částečných uzávěrek, nikde však nikdo nepracoval. Zdá se, že ta omezení jsou tam už léta. Ale zase tato část není zpoplatněna 😊.

Tunely také nejsou udržované. Je v nich často tma a opadává betonová vrstva ze stěn. Připravte se na to, že v tunelu potkáte auto bez světel, i když osvětlení v tunelu téměř nefunguje, nebo svítí každá 10-tá lampa. S krásnými tunely na severu Itálie se to nedá absolutně porovnat.

Ubytování jsme si zabukovali na dvě noci v chatařské oblasti poblíž obce Santa Maria Ammalati, s výhledem na Etnu. Oblast byla tvořena sítí úzkých rozbitých uliček pro jedno auto. Vyhýbání znamená, že někdo musí couvat a zajet někomu do vrat. Ale motali jsme se tam dva dny a pokaždé jsme to zvládli.

Na Etně

Z naší základny jsme vyrazili ráno na sopku. Autem se dostanete do výšky kolem 2.000 m.n.m. (zapomněl jsem se podívat na navigaci, v jaké výšce je parkoviště). Doporučuji vyjet co nejdříve – lanovka se pouští v 9:00 hod. Před devátou je ještě parkoviště volné, ale brzy se zaplní. Pak se sice dá zaparkovat, ale dál a projdete se.

Vulkán Etna

Další cesta vede buď pěšky, nebo lanovkou.  Byli nadšenci, co absolvovali výšlap pěšky. Pokud k nim patříte, čekejte opravdu strmý výstup a budete se brodit v sopečném písku. My jsme volili lanovku. Jsou to kabinky pro 6 osob a jedou dost hustě za sebou. Nečeká se dlouho. Spíše se tvoří fronty u pokladny. Kupte si lístek zároveň na lanovku i na „džípy“. Počítejte ale se sumou přes 60 EUR. Po trajektu to byla největší položka v našem rozpočtu.

 

Lanovka na Etnu

Lanovka vás vyveze o nějakých 600 metrů výše. V stanici lanovky se můžete občerstvit. Nebo rovnou přesednete do terénních autobusů (pokud jste si dole koupili lístek). Jsou asi pro 20 osob a po nezpevněné cestě vás vyvezou zase asi o 300 výškových metrů výše. Nahoře na vás čeká průvodce, který se skupinkou z autobusu absolvuje krátký výšlap (o dalších 100 m.n.m.), s výkladem v angličtině.

Terénní autobusy na Etně

 

Nedojdete až k nejvyššímu kráteru. Sopka má na vrcholu několik kráterů. V podstatě má také 4 vrcholy. Z toho nejvyššího stoupá stále pára a sirné plyny. Projdete se po spodnějším kráteru a dozvíte se něco o posledních erupcích vulkánu. Nebyly zase tak dávno – jenom po roce 2000 bylo 9 erupcí.

V kráteru Etny

 

Ocitnete se v cca 3.000 m.n.m. z celkové výšky Etny 3323 m.n.m. (výška se mění). Na vrcholu je sníh a fouká tam ostrý vítr. I v létě se dobře oblečte. Teplota byla 3°C, pocitová však -5°C. Na vrcholu se zdržíte asi hodinu. Když se odhrne vrstva sněhu a poté asi 10 cm černého písku, můžete si ohřát ruce a nohy. Stále horká láva z poslední erupce bude chladnout asi 20 let. Takže – každopádně – pevné boty, dlouhé kalhoty, teplejší a hlavně neprofoukavou bundu s kapucí. Turistické hůlky také přijdou vhod, ale teleskopické – v lanovce a v autobusu by mohly překážet. Když si vezmete rukavice, budete v pohodě a budete se koukat na „turisty“, co si mnou ruce a foukají si na ně 😊.

 

Vrchol sopky Etna

 

Cesta dolů se odehrává v obráceném pořadí. Tento „výstup“ zvládnou i senioři a větší děti. Ve 3 km nad mořem je stále ještě dostatek kyslíku. Na vulkánu Teida na Tenerife jsem se ve výšce 3.700 m už zadýchával a motala se mi hlava. Na Etně je to v pohodě.

Zkušenější turisté, kteří milují vysokohorskou turistiku, si mohou objednat průvodce, u lanovky nafasují helmy, boty a bundy a mohou se podívat až na vrchol.

 

P.S.

Tak Etnu jsme si užili a vyrazíme za dalšími vulkány. Ale o tom až v dalším díle…

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.