Jak si užít ostrov Lefkada

Úvodní grafika k článku o ostrově Lefkada

Jedním z méně turisticky profláknutých řeckých ostrovů je Lefkada. Pro cestovatele, který má rád nádherné pláže, vysoké hory plné zeleně a rád pluje na člunu nebo lodi mezi romantickými ostrovy, je Lefkada tím pravým místem. V první části povídání se dočtete o možnostech jeho objevování.

 

Přiznávám se! Tentokráte jsme byli na tomto ostrově s cestovkou. Ale využili jsme ji hlavně kvůli letu a ubytování. Jinak jsme si zabukovali auto a člun (Speed Boat) a poznávali krásy ostrova sami – podle mapy a bedekeru.

Něco málo zeměpisu a dějepisu

Ostrov Lefkada leží v Iónském moři, blizoučko řecké pevnině. Od pevniny jej dělí jenom úzký průplav, kterým vždy 15 minut proplouvají lodě a 45 minut je průplav uzavřený plovoucím pontonem, po kterém jezdí na ostrov auta.

S Lefkadou můžete zároveň navštívit několik menších ostrůvků – Skoripios, (který patřil Onassisovi), Spárti s mořskými jeskyněmi, Meganissi s typicky řeckou vesnicí Spartochori.

Ostrovy Skorpios a Skorpidi dnes patří nějakému ruskému oligarchovi a miliardáři, který tam občas pobývá se svou obří megajachtou a v době jeho přítomnosti nejsou tyto ostrůvky přístupné.

Hlavním městem ostrova Lefkada je město Lefkas. Není na něm nic moc zajímavého. I když má ostrov za sebou dlouhou historii počínající v mladší době kamenné, občasná zemětřesení jej poničila. Poslední velké bylo v roce 1953, kdy padlo opravdu mnoho památek. Dnes už tam staví domy mnohem odolnější.

Ostrov je krasový, hornatý. Nejvyšším bodem je vrchol hory Stavrotás ve výšce 1158 m.n.m. Východní část (směrem k Řecku) je plošší, pláže jsou spíše oblázkové. Západní část je často ukončena vysokým útesem z bílého vápence, pláže jsou často písčité a víc zde fouká.

Na Lefkadu se nejlépe dostanete letecky na nejbližší letiště Aktion v Preveze. Je to na pevnině a slabší povahy se trochu vyděsí, když zjistí, že jediná startovací a přistávací dráha začíná i končí těsně u moře. Letiště je bývalé vojenská základna a vlastně protíná úzký pruh pevniny. Ale piloti neměli nejmenší problém se na dráhu strefit 😊. Z letiště je to na ostrov asi 20 km.

Samotný ostrov má na délku asi 35 km a na šířku cca 15 km.

Poblíž se nachází ještě známé ostrovy Korfu, Zakhyntos a Kefalonia. Při troše snahy se dá vymyslet výlet, který by spojil návštěvu všech těchto ostrovů 😊.

Časový posun je +1 hodina.

Kde je ostrov Lefkada - mapa

Lefkadu najdete kousíček od pevniny

Poznáváme ostrov autem

Doporučuji zapůjčení auta alespoň na 3 – 4 dny. Ostrov není moc velký a můžete si říct, co tam na těch 200 – 300 km silnic (z nichž některé jsou prašné) budu 4 dny dělat?

No – buď budete jezdit jenom po lepších a širších silnicích kolem ostrova, pak ale najedete dost km, než navštívíte alespoň ty nejznámější pláže. Nebo se budete drát přes hory, kde budete bloudit, sbírat bobříky odvahy na serpentinách bez svodidel a každopádně pojedete dost pomalu.

Ono o každém ostrově se v bedekrech tvrdí, že jsou na něm nejkrásnější pláže světa 😊. Kamkoliv jedete, tak je tam mají. Na Lefkadě jich pár mají doopravdy. Postupné poznávání těchto pláží autem nebo třeba skútrem, je na tomto ostrově doslova adrenalinovou záležitostí. Na některé z nich je přístup autem pohodový, na jiné je to pro silné nervy (proč, to řeknu dál). Na některé se dostanete jenom pěšky po mnoha stech schodech a ještě bych řekl, že je to jenom pro lidi, kteří se nebojí výšek a jsou v dobré kondici. No a po posledním zemětřesení se na jednu z krásných pláží dostanete pouze lodí.

Než si představíme některé pláže, některé stojí za návštěvu, jedna poznámka – když si budete objednávat auto (doporučuji již před odjezdem objednat přes internet – hlavně v sezoně), tak trvejte na silném vozu.

V duchu této zásady jsem objednal Suzuki Kabrio 4×4 a přivezli mi Citröen C1 😊. S omluvou, že Suzuku někdo zadřel a tak mi dávají úplně nové auto a s otevírací střechou. Jako dobrák od kosti, jsem to vzal. Litoval jsem toho celé 4 dny! Nic proti vozítkům do města a na nákup. Tam všude je C1 vhodná. Ale do hor se stoupáním, kdy se bojíte zastavit, protože se už nerozjedete, to opravdu není vhodné auto. Většinu cesty pak absolvujete na 1. a 2. rychlostní stupeň. A otevírací střecha? Byla otevřena asi 20 minut. Pak vás hluk a slunce v očích a na hlavě tak obtěžují, že to raději zavřete.

Na některé pláže se dostáváte z vesnice ve výšce 600 m.n.m. silnicí (no to je silné slovo) – spíše stezkou vytesanou do skály, jedna 180°vracečka za druhou, se šíleným sklonem a s povrchem buď jenom z kamene, nebo někam nailili a naplácali beton lopatou. Celou dobu se modlíte, abyste nepotkali auto v protisměru. Míjení je v některých úsecích nemožné (a tak někdo musí couvnout), nebo si sklopíte oba zrcátka, otevřete okna u řidiče a pomalu se sunete 5 cm od sebe. Paní na sedadle spolujezdce na straně nad propastí ječí. Někdy je to ta vaše, někdy je to ta jeho. Jak to vyjde 😊.

Nejvyšší vrcho sotrova Lefkada

Nejvyšší vrcholky leží nad 1.100 m.n.m

Na pláže, které leží pod takovými stezkami je dobré vyrazit tak do 8.  max. 9. hodiny ráno. To se dole ještě dá zaparkovat. Počet parkovacích míst je samozřejmě omezený a po jejich naplnění se parkuje v serpentinách, s půlkou kola nad strží. V těchto spodních úsecích se fakt už s nikým v protisměru neminete. Občas vám hlava nebere, když potkáte obytní vůz, který se tam snaží nacpat a zablokuje silnici na půl hodiny. Zatáčky projíždí na 4 x a pak řeší, jak se otočí, aby se zase mohl vyšplhat nahoru a stresovat řidiče, kteří se snaží dostat dolů.

Jak jsem již zmínil, hlavní město Lefkas není ničím zajímavé. Je tam přes den hustá doprava, úzké ulice plné chodců, kteří se motají na silnici, protože na chodníku je vystavené zboží. Před městem jsou velká záchytná parkoviště (u přístavu) – je lepší tam auto nechat a do města se vydat kousek pěšky. U města je velká pevnost Agia Mavra a můžete pozorovat činnost plovoucího mostu v zátoce.

Turistickými středisky, kde je většina hotelů jsou městečka  NikianaNydri. Nikiana je trochu menší a klidnější než Nydri, které je zase výchozím přístavem pro lodní výlety. Ale ani zde nenajdete hotelové megakomplexy. Hotely jsou menší a spíše je zde spousta apartmánů a studií.

V hornatějších oblastech je rozeseta spousta malých městeček a vesniček , kde vedou stále ještě klidný zemědělský život. Občas narazíte na nějaký klášter nebo kostelík.

Doprava je na jižanské poměry celkem klidná. Sice rychlostní omezení se moc nedodržuje (místními řidiči), plá čára není zeď, dvojitá plná už vůbec ne, blinkry se moc nepoužívají. Ale za 4 dny a cca 1000 km jsme neviděli žádnou nehodu, ani ťukanec. Nemohu říct, že bych se potkal se sebevrahy za volantem. A pokud se této definici někdo blížil, tak měl obvykle srbskou, albánskou nebo makedonskou značku. Dopravní policii jsem zahlédl jednou. Každopádně se cizincům doporučuje dodržovat 50 km ve městě a 80 km mimo město. Řeky nezastavují, ale cizince rádi zkasírují.

Najde se zde i mnoho zajímavých turistických výšlapů, ale v této oblasti nemohu sloužit, protože tématem našeho výletu bylo poznávání pláží a koupání na nich 😊.

Ostrov Lefkada - ilustarativní fotografie

Poznáváme blízké ostrůvky lodí

Máte celkem pět možností:

1.Objednat si celodenní výlet některou z lodí, která pojme 50 – 100 lidí a vozí vás kolem ostrovů, zastavuje na krásných plážích, vpluje s vámi do jeskyně, kde se přes válku schovávala před Němci řecká ponorka.  Na některé pláži vám ugrilují oběd, nechají vás vykoupat na otevřeném moři a cestou se dozvíte spoustu zajímavostí o ostrovech, které patří rodině rejdaře Onassise a jeho manželek. Druhou byla vdova po prezidentu Johnovi F.Kennedym – Jacquelin Kennedy. Také jsme takový výlet absolvovali a bylo to příjemné.

 

Loď - plavba po ostrovech kolem Lefkady

Ionian Star kotví u pláže – bude se grilovat

2.Objednat si člun, na který nemusíte mít kapitánský průkaz. Obvykle se jedná o loďku pro 2 – 4 osoby, s malým přívěsným motorem a malým výkonem. Nemůžete se vzdalovat moc od pobřeží, nemůžete do velkého větru a do vln. Ale i přes tato omezení to může být zajímavý a krásný den. To ale nebyl náš případ.

3.Objednat si silnější člun s kapitánem, pokud nevlastníte kapitánský průkaz. Je to dražší – co jsem měl možnost vidět na letácích, tak kapitán vyjde na 180 EUR/den. Je to však bezpečné a pohodlné, nikoliv však adrenalinové – možná snad když to s vámi pěkně „osolí“ a plynovou páku dá na doraz… Je to pro lidi, kteří mají rádi jistotu a bezpečí a nemusí koukat tolik na peníze.

4.Objednat si silnější člun bez kapitána, pokud vlastníte kapitánský průkaz. Je to adrenalínové, dobrodružné, prostě skvělé. Podařilo se mi zabukovat Speed Boat ve přístavu Nidri,  s výkonem 115 HP. Bylo to u společnosti Scorpios Boat. Max rychlost asi 80 km/hod. Nešel bych do toho, kdybych už neměl s půjčenými motorovými čluny nějaké zkušenosti. Toto však bylo úplně něco jiného. Po krátkém zaškolení, kdy vám asi 75 x zdůrazní, abyste pluli dál od břehu a ne moc rychle, dostanete námořní mapu s doporučenou trasou a se zakázanou trasou (kvůli větším lodím nebo útesům) a vyrazíte. Pokud nemáte moc zkušeností s námořní mapu, za chvíli nevíte u kterého bezejmenného ostrůvku právě jste. Všechny vypadají stejně. Naštěstí – navigace v mobilu fungovala skvěle i na moři a podle ní jsem se srovnal se skutečností docela rychle. Po zapnutí navigace jsem zjistil, že plujeme přesně v zakázané trase 😊. Rychle jsem zkorigoval směr a pak už to bylo v pohodě.

Příď Spead Boatu - lefkada

Paluba Speed Boatu

V místech kde trochu víc fouká a tvoří se vlny musíte plout rychleji, aby si vlny s vámi moc neházely. Krizi jsem zažil jednou, když kolem proplouvala megajachta zmíněného oligarchy (na ty rozměry a svou krychlovitý tvar neuvěřitelně rychlá) a potkaly mne vlny z brázdy za ní. Podařilo se mi včas otočit člun kolmo na vlny, takže to byl jenom hóoodně houpací zážitek bez následků.

Speed Boat 115 HP - Lefkada

Speed Boat 115 HP

Je to prostě paráda, plujete kolem ostrovů, hledáte klidnou zátoku s hezkou pláží, kde nikdo není. Chce to vyrazit co nejdříve, ale půjčovna otevírala až v 9:00. proto nám trvalo delší dobu, než jsme našli úplně prázdnou hezkou pláž a zakotvili u ní.  Hodinku jsme si užívali nerušeného koupání, když kolem plula megajachta dvakrát zmíněného oligarchy (zase!!!) a vlny, které nahnala k břehu posunuly ukotvený člun. Trvalo mi ¼ hodiny, než jsem předtím člun ukotvil kotvou do dna a dalším lanem uvázaným ke stromu na břehu tak, aby nehrozilo poškození lodi a zároveň se dalo přebrodit na břeh. Pak si propluje jeden miliardář, vlna nazvedne člun i s kotvou a hodí jej málem až na břeh. Bránil jsem mu svým tělem, aby nenarazil na břeh. Stálo mne to modřinu na stehně od vyklopeného lodního šroubu… To víte – pojistka-nepojistka, nechcete loď poškodit a za zlomenou vrtuli byste zaplatili od 150 EUR výše – podle typu lodi.

Vřele tento způsob poznávání moří a ostrovů doporučuji. Nyní už sezona končí a pokud ještě nemáte kapitánský průkaz, už to nezachráníte. Nastává ale vhodný čas si všechno pro jeho získání připravit, naučit se teorii i praxi a absolvovat příslušné zkoušky. Jak a kde? To se dočtete v tomto e-booku za pár kaček.

 

5.Být majitelem vlastní plachetnice nebo jachty 😊. To je asi ta nejlepší možnost, která je však nejméně dostupná….

 

P.S.

Lefkada je voňavý ostrov bez hotelových megakomplexů, s krásnými i divokými plážemi. Můžete jej poznávat autem, pěšky, na motorce, na kole, s využitím místní autobusové dopravy nebo na lodi. Skvělým způsobem je kombinace několika způsobů. Údajně je nejlepším měsícem pro jeho návštěvu září – ale to nemohu potvrdit… snad příště.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.