Návrh zahrady – čím začít?

Úvodní obrázek k článku o návrhu zahrady

Postavili jste si nový dům a kolem něj máte nehezký pozemek, který je rozoraný a poničený stavbou domu? Nebo máte dům, kolem kterého je zahrada, o kterou se léta nikdo nestará? A nebo vás už vaše stávající zahrada prostě nebaví?

Máte dvě možnosti. První je ta, že necháte založení zahrady na zahradním architektovi, případně na realizační firmě. Druhou možností je založení zahrady svépomocí. Je to varianta složitější, ale o to více zábavná a výsledkem bude vaše vlastní dílo, kterým se budete moci pochlubit. Není to však vůbec jednoduchá disciplína.

Požádal jsem Honzu Martana, aby nám poradil, na co myslet při návrhu zahrady. (Honza je bakalář v oboru zahradní architektury a aktuálně dokončuje v tomto oboru magisterské studium).

Co udělat jako první?  Pořádně se zamyslet 😊

Zní to banálně a směšně, ale věřte tomu, že je to ta nejpodstatnější část tvorby zahrady. Musíte si jasně stanovit, co vlastně čekáte od zahrady, neboli k čemu je zahrada určena.

Pokud například chcete zahradu pro relaxaci, bude diametrálně odlišná od zahrady užitkové.

Existuje mnoho typů zahrad, jako např. zahrada:

 • italská,
 • francouzská,
 • anglická,
 • čínská,
 • japonská,
 • orientální,
 • maurská,
 • moderní,
 • venkovská,
 • formální,
 • neformální,
 • přírodní,
 • lesní,
 • alpinum, atd.

Tyto názvy a typy zahrad jsou známy spíše odborníkům a zahradním architektům. Nedělejte si z toho těžkou hlavu, protože jednotlivé typy zahrad se navzájem prolínají, a tak je velmi obtížné dodržet jednotný styl zahrady při její tvorbě. O to důležitější je, abyste měli jasnou představu o své zahradě a o tom, co by se v ní mělo nacházet. To, o jaký konkrétní typ zahrady se jedná, již není v danou chvíli podstatné.

Především záleží na velikosti pozemku a členitosti zahrady (opomenu li Váš osobní vkus). Dalším, a snad i důležitějším, faktorem tvorby zahrady je údržba zahrady. Je nesmírně důležité si uvědomit, kolik úsilí chcete a můžete údržbě zahrady věnovat. Údržba zahrady je totiž mnohdy stejně nákladná, jako její založení (ó ne, opravdu neexistuje bezúdržbová zahrada!).

Každá zahrada vyžaduje péči! Např. k formálnímu typu zahrady musíte bezpodmínečně zřídit i dostatečný závlahový systém. Otázkou tedy zůstává: kolik do zahrady chcete investovat, budete tam mít nějaké zvíře, chcete se o ni starat, nebo to necháte na odborníkovi?

Pohled na zahradu z výšky

Photo by Felipe Santana on Unsplash

Jaké jsou trendy?

Dnešním trendem je zahrada užitková, která se neobejde bez zeleninových záhonů, vinic, sadů, kompostu, skleníků, apod. Tento typ zahrady skoro vymizel a to dokonce i na venkově. S trendem zdravého stravování však opět zažívá svou renesanci. Dopěstování vlastních plodů je pracné a obvykle dražší než jejich nákup v supermarketu. Máte ale pod kontrolou pesticidy. Kolik jich použijete, tolik jich sníte.

Avšak ne každý má zájem o zahradu užitkovou. Častým typem jsou ,,obyčejné“ zahrady pro rekreaci, ve kterých lze najít zahradní jezírko, pergolu s krbem nebo bazén s molem. Pak už jen záleží na tom, zda chcete zahradu zaměřenou více na sportovní relaxaci či na oázu klidu. V dnešní době se také setkáváme s meditačními zahradami či zahradními work outovými hřišti.

Můžeme tyto varianty dokonce zkombinovat do typu zahrady jako je Farme orneé.  Jedná se v podstatě o okrasně řešenou farmu. Můžete se setkat i s pojmy ozdobný statek nebo okrasný statek. Tato myšlenka je stará už více než 100 let, stále je však trendy. Pokud rekonstruujete starý statek, zkuste se podívat do odborné literatury, třeba se vám idea Farme orneé zalíbí.

Současné trendy lze stručně shrnout takto:

 • jednoduchost (bez zbytečné zdobnosti, jednoduché linie)
 • provázanost s okolní krajinou (nenásilný přechod mezi zahradou a okolím)
 • používání místních materiálů a rostlin
 • ekologie – LED osvětlení, hospodaření s dešťovou vodou, recyklace materiálů
 • relaxační funkce zahrady (koupací jezírko, houpací síť, ohniště s krbem, sauna, příjemné posezení…)

Rozhodli jste se pro typ zahrady. Co dál?

Ve druhém kroku je potřeba myslet na pár zásad a faktorů.  Mezi ně patří bezesporu zásady terénních úprav. Ty jsou ve většině případů nezbytností. U nich je nutné pamatovat na to, že vytěžená zemina je stále použitelná. Lze z ní vytvořit něco nápaditého – např. alpinum, prosté zátiší kolem jezírka, drobné terasy ve svahu, aj. Proto by bylo příliš unáhlené se vytěžené zeminy ihned zbavovat.

Promyslete následující faktory:

 • Půda – nutno zjistit propustnost podloží, PH půdy, obsah humusu v půdě.
 • Voda – průměrný úhrn srážek, hloubka spodní vody, tvrdost vody.
 • Světlo – zda je stanoviště plně osvětlené, částečně osvětlené či stinné.
 • Poloha – nadmořská výška, průměrná teplota za rok, úhrn srážek, tuhost zimy, transpirace, eroze.

Taxon (druh rostlin) – výběr vhodného taxonu pro dané podmínky, popřípadě úprava podmínek pro daný taxon. Jinými slovy – vybereme vhodné rostliny a už při přípravě zahrady jim musíme připravit skvělý domov

Správný výběr taxonu

Pokud chceme plně funkční zahradu, musíme přizpůsobit druhové složení a rozmístění rostlin v zahradě. Jestli v kompozici vaší zahrady chcete rostliny či dřeviny, kterým prostředí zcela nevyhovuje, nezoufejte! Mnoho faktorů je možné ovlivnit.

Půdní fond lze přizpůsobit či zcela vyměnit. Vodu jde dopravit na dané místo pomocí závlah, nebo v případě nadbytku je běžné, že se pozemek nechá odvodnit. Velmi důležitým faktorem je také světlo, nicméně existuje mnoho rostlin, které snesou slabé nebo žádné osvětlení. Některé rostliny dokonce vyžadují stín, kterého lze docílit např. kombinací výsadby stromů nad nebo za keři. Nejvíce problematickým faktorem je pravděpodobně poloha, a to kvůli srážkám, holomrazům a celkovým rozdílům teplot. Ale i tento faktor se dá někdy obejít zakrýváním rostlin na zimu nebo jejich ochlazováním vodou v extrémně teplém období.

Existuje mnoho rostlin, které jsou vyšlechtěny ve speciálních podmínkách. Dodržením zásad a úpravou stanoviště lze docílit použití i tohoto sortimentu. Nicméně osobně vždy doporučuji volit taxony, které se vyskytují běžně v dané lokalitě a prostředí. Zahrada pak bude působit přirozeně. I u nás lze pěstovat některé druhy palem – proti gustu, žádný dišputát, ale působí palma mezi ořešákem a borovicí u české chalupy přirozeně …?

Letecký pohled na domek se zahradou

Photo by Victor Smits on Unsplash

3. krokem je založení jednotlivých zahradních prvků.

Jsou to především prvky vegetační – samostatné rostliny, celé záhony, květináče, trávníky, sady, výsadby trvalek či letniček.

Mohou to ovšem být i prvky technické, jako např. jezírko, suché zídky, cesty, alpina, bazény, aj.

Pro založení všech prvků potřebujeme vlastní inspiraci, odbornou literaturu, nebo rady odborníků.

Když si ještě uvědomíte, že budete potřebovat vhodné nástroje a stroje, zřejmě nakonec skončíte u odborníků s požadavkem na návrh a realizaci zahrady. Pokazit se toho dá mnoho. Když dostavíte dům, vidíte hned po jeho dokončení jak se povedl. U zahrady toho v okamžiku dokončení moc nevidíte. Až za několik let lze vidět kde je stín, jak rychle rostou keře a stromy, kde není dobře promyšlená údržba a velmi těžko se někam dostáváte se sekačkou, nebo se ve stínu vytrvale drží vlhkost a mech.

 

P.S.

Ihned po dokončení zahrady plynule přechází majitel do další etapy – údržby. U drobných zahrad a předzahrádek je možné provádět údržbu jednoduchou, svépomocí. U složitějších zahrad, především formálních a rozlehlých, je lepší přenechat údržbu odborníkům. Určitě se budeme v tomto blogu těmto tématům dál věnovat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *