Neblázněte! Já a malíř?

Grafika k článku - Neblázněte já a malíř?

Já přece neumím malovat, nemám na to talent, vůbec nevím, jak se to dělá a už na základce byla má nejčastější známka z výtvarky trojka z milosti. Kdybyste viděli mé výkresy!

Je to váš případ? Myslíte si to?

No, já jsem byl o mém malířském antitalentu přesvědčený až do svých cca 48-mi let. Ještě tak něco překreslit podle mřížky, to jsem nějak zvládl. Třeba dětem, když byly malé, jsem do deníčků kreslil výjevy z pohádkových knížek právě touto metodou. Dodnes neví, že jsem si pomáhal mřížkou 😊.

Na druhou stranu jsem malíře obdivoval a říkal jsem si – umět něco takového! Návštěva obrazárny v Louvru byla pro mne zážitkem na celý život a rád bych se do ní vrátil. Za jedno odpoledne toho moc neuvidíte a já jsem neměl víc času.

Máte nutkání vyzkoušet si malbu, kresbu, nebo jinou výtvarnou techniku?

Neváhejte a pusťte se do toho!

I když si myslíte, že nemáte talent, mozek i jemná motorika rukou se dá vytrénovat. Opravdu! Nebudete asi vystavovat v Louvre ani v okresní galerii (i když možná…), ale až pověsíte svůj první vydařený obraz nebo paspartu se svou kresbou na zeď, poodstoupíte a budete se na něj dívat… ten pocit se dá těžko popsat. Až vám někdo známý nebo příbuzný řekne: „Namaluj mi také něco, prosím“, budete dělat okolky ve stylu:“Ale, to jsou jenom takové čmáranice, to by se ti nelíbilo“. Přitom však vaše dušička bude ječet radostí a už si v duchu budete plánovat nákup lepších barev 😊.

Dobře –  jak mám začít?

Mne k myšlence zkusit něco namalovat přivedly odkazy z Pinterestu na lekce uveřejňované na YouTube. Je jich tam tisíce. Návody jak začít, jak něco namalovat, jak míchat barvy, jaké použít štětce, barvy, tužky a další pomůcky.

Začněte na vícero frontách. Tak jako v jiných oborech, nejdříve je dobré si něco přečíst, podívat se na videotutoriály, projít nějaké diskuse na webu.  Co budete potřebovat znát?

  • Něco o kompozici – rozmístění objektů na obraze (zlatý řez, perspektiva v prostoru apod.)
  • Trochu z teorie barev – pokud vás zaujme kresba tužkou nebo uhlem, tak ani ne – teplé a studené barvy, barvy které se k sobě hodí, jak namíchat některé odstíny
  • Stínování – jak namalovat světlo a stíny
  • Technika kresby nebo malby – podívejte se na víc technik, některá vám neřekne nic a některá se vám bude líbit víc. Nikde není napsáno, že nemůžete kreslit pastelem a také malovat olejem. Mnohé techniky se dají dokonce vzájemně kombinovat.

Toto vaše „studium“ by mělo být zábavné, pohodové, když máte čas, sednout s kávou nebo jiným oblíbeným nápojem někam do klidného kouta, lovit na YouTube. Z videí se obvykle dostanete na stránky jejich autorů, kde se pak dozvíte víc.

Zároveň navštivte nějaké knihkupectví a v oddělení umění / hobby/ záliby najdete spoustu knížek na téma Jak na … Na trhu jsou desítky titulů od základů kresby, přes témata – např. Jak nakreslit portrét, Jak na perspektivu, Jak nakreslit rostliny… až po Jak nakreslit draka 😊.

Kupte si nějakou knížku o základech kreslení, blok, sadu tužek různých tvrdostí, gumu a jděte lekci po lekci. I když se vám zpočátku vaše výtvory nebudou líbit, nevadí. Nevhazujte je, ať vidíte svůj pokrok. V mozku se musí vytvořit dráhy, které jsme celý život zanedbávali, musíme natrénovat jemnou motoriku ruky – pohyby prstů a zápěstí, odhad vzdáleností, musíme se naučit pracovat s perspektivou.  Nikdo se s takovými dovednostmi nerodí – čím víc tréninku, tím lépe.

Pokud si při tom uděláte pohodlí, pustíte oblíbenou hudbu, nalijete oblíbený nápoj a nikdo vás nebude rušit, uvidíte, jak je čas relativní a jak rychle uplynou 3 hodiny.

Už mám pokreslený blok, co dál?

Pokud vás baví kreslit tužkou, zkuste pastel, uhel – kupte si další knihy, zkoukněte další tutoriály. Kreslete klidně podle předloh, nebo podle návodů ve videích. Stejně bude váš obrázek jiný, než je předloha 😊.

Pokud ale chcete MALOVAT, tak mám pro vás jedno doporučení. Začněte malováním podle čísel. Nesmějte se 😊. Jsou výrobci, kteří vám pošlou kvalitní předlohu, namíchané kvalitní akrylové barvy a štětec. Za dlouhých zimních večerů jsem relaxoval u malby dvou obrazů podle čísel – mají 60 x 40 cm a nikdo, kdo je vidí nepozná, že jsou vlastně jenom „vybarvené“.

Vím, že nejde o žádné veliké umění, když někdo kompozici a barvy vymyslel za vás a ještě vám obraz překreslil na plátno. Je to ale skvělý nástroj pro trénovaní ruky – obrazy jsou opravdu detailní a vybarvují se na nich třeba plošky 2 x 3 mm. Oba obrazy jsou namalované tenkým 3 mm štětcem. Jsou za tím hodiny práce, ale to mi nevadilo – kdo nemá v zimě co dělat, mohu jenom doporučit. Naučíte se také práci s akrylovými barvami – jak se dají ředit, jak rychle schnou .

 

Chci víc umění!

Samozřejmě, že většina lidí začne časem toužit po tvořivějším přístupu. Můžete jít studovat na školu, můžete si zaplatit kurzy, nebo zůstat u video návodů a zkoušet to sami.

Já jsem vyzkoušel metodu Boba Rosse, abych se obeznámil se základem práce s olejovými barvami. Opět najdete na YouTube. Je to metoda, kdy se maluje barvou do ještě mokrého podkladu (wet-wet), barvy se různě prolínají a míchají na plátně. Tím pádem je malba rychlá a nemalujete jeden obraz týdny, ale spíše hodiny. U olejových barev zabere nejvíce času čekání než uschnou. Zmíněný Bob Ross tuto metodu zjednodušil tak, aby byla vhodná pro široké masy a pro začátečníky, vyvinul barvy, „bezzápašné“ ředidla, štětce.

Můj první pokus pomocí této metody a úplně první pokus s malbou na plátno vidíte zde:

 

Nejde samozřejmě o obraz, který bych si někam vyvěsil 😊. Učil jsem se na něm malovat mraky, zasněženou horu, les a odlesk na vodě.

Pak následovaly další pokusy – nejdříve podle videa a pak už jsem si hledal své náměty. Na každém obrazu jsem se snažil něco nového vyzkoušet a naučit – mlhu, tmavé pozadí…

Pokud vás tato metoda zaujala, můžete se podívat na stránky Pavla Michalici a Martiny Beckové, kteří pořádají kurzy o malování metodou „mokrý do mokrého“ v různých městech ČR i SR.  Martina pak vyučuje metodu Dry Brush (suchý štětec), která je pravým opakem výše uvedené metody a také pomocí ní může i naprostý amatér namalovat hezké obrazy. Na svém webu https://www2.artvive.cz/#artvive mají galerii obrazů vytvořených jejich „žáky“. Na www.veselemalovani.cz pak naleznete e-shop s barvami, plátny a dalšími pomůckami pro obě metody malby.

Mnozí umělci metodou Boba Rosse pohrdají, ale podle mne zpřístupnil malbu širokým masám a to je možná trochu štve. Pro začátečníky – samouky je skvělá. Můžete pak zůstat u klasických olejových barev, nebo přejít na modernější akrylové barvy, se kterými je práce rychlejší – nemusíte čekat hodiny a dny než uschne daná vrstva – ředí se vodou, nepáchnou, lépe se čistí z koberce a nábytku a tak 😊. Každá technika má své pro a proti.

Co dál?

Pokud vás malování opravdu chytne (což je dost pravděpodobné😊), bude následovat hlubší poznávání tohoto krásného koníčka. Budete si zkoušet různé metody kresby a malby. Někdo se dostane k vodovým barvám (aquarel), někoho ohromí malba špachtlí pastovitými barvami, což je také úžasná metoda. Jiného osloví kresba křídou, pastelem, tužkou a různé kombinace technik. Začne vás možná hlouběji zajímat umění, občas zajdete do nějaké galerie poučit se od mistrů.

Budete asi sbírat náměty k inspiraci – mám více než 800 souborů s náměty posbíranými po webu ve složce ve svém notebooku. Ne proto, abych je „překreslil“, ale jako inspiraci. Až mne popadne nálada na malování, najdu si něco co mne zaujalo a zkusím to téma využít.

Ti vytrvalejší si koupí malířský stojan a najdou si někde nějaké místečko pro „ateliér“, nebo vyrazí malovat do přírody. Už se opravdu těším, až budu jednou v důchodu, jak si na chalupě postavím stojan a budu malovat. Do té doby to je pro mne spíše relax, uklidnění nervů, antistresový nástroj.  Vřele doporučuji všem manažerům, učitelům, letovým dispečerům, lékařům, prostě všem, co potřebují občas trochu vyprázdnit hlavu.

Na tomto blogu se tématu „amatérské“ malby budu občas věnovat podrobněji. Do té doby se můžete inspirovat na některých mých nástěnkách na Pinterestu:

Nebo víte co? Můžete se podívat na celý Pinterest profil „Život po práci“ zde https://cz.pinterest.com/ivanhu247/

Naleznete tam několik nástěnek na téma malby a kresby. Mají vždy v názvu ART.

P.S. Pokud nevíte co je Pinterest a k čemu je dobrý, čtěte zde. Po zobrazení nástěnky uvidíte „připnuté“ piny – po kliknutí se pin zvětší a po dalším kliknutí se dostanete na zdrojovou stránku, ze které pochází a můžete si prohlédnout podrobnější návod apod. Podrobněji ve zmíněném článku.

 

Přeji krásné dny a nebojte se malovat!!!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.