Nebojte se fotoknihy

Fotoknihu zvládne téměř každý.

Vrátili jste se z dovolené nebo z významné oslavy a máte plnou paměťovou kartu fotografií? Co teď s nimi?

Zkuste fotoknihu – není to vůbec složité. Vezmeme to od začátku.

Jakou máme jistotu, že naše soubory s fotografiemi uložené v PC, vypálené na DVD, nebo uložené někde na serveru budou za 20 let použitelné? Vzpomeňte si na osud videokazet….

Jednou z možností jak si „uložit“ ty nejlepší fotografie z dovolené, nebo třeba ze svatby, je výroba vlastní fotoknihy. Přiznám se, že to tak dělám už asi 10 let a mám v knihovně pěknou řádku fotoknih. Občas si pro radost udělám nějaký tematický výběr – třeba Vánoce za 10 let, ať hezky vidím, jak stárneme.

Fotokniha je cenný dárek ke kulatému výročí – pokud máte dost fotografií oslavence z dostatečně dlouhé doby, určitě ocení práci, kterou jste si s výrobou takového dárku dali. Starší papírové fotografie můžete naskenovat a použít také.

Chci fotoknihu – jak mám postupovat?

1) Uložení fotografií

Obvykle máme k dispozici mnohem víc fotografií, než se vejde do fotoknihy. Teda – ono se jich tam vejde dost, ale buď musíme mít hodně stránek (což je finančně náročnější) nebo jsou v knize malé fotky (a to už není tak efektní).

Dejme tomu, že jsme se vrátili z dovolené a máme ve fotoaparátu (v mobilu) – prostě někde na nějaké SD kartě nebo na disku –  mnoho fotografií a videí. Nejdříve bych doporučoval si je zazálohovat – nejlépe na 2 různá média – do PC nebo do notebooku, na nějaký server či externí disk. (Nevěřil bych flash-disku – jsou poruchové a můžete přijít o data). Z paměťové karty je zatím nemažte – to bude další záloha. Smazat je můžete až budete mít fotoknihu doma a upravené fotky uložené alespoň na dvou bezpečných úložištích.

Pak je dobré roztřídit fotografie a videa zvlášť do složek.  Vytvořte si složky „Dovolená 2017_foto“ a „Dovolená 2017_video“. Je to přehlednější, neplete se vám to množství souborů, nebudete omylem klikat na videa…

Máme tedy fotografie pěkně pohromadě a jako další krok doporučuji projít je v prvním vyřazovacím kole – v takovém předvýběru – a vyházet ty opravdu špatné. Hodně rozostřené, záběr něčeho banálního, duplované snímky, nechtěné zmáčknutí spouště … toho všeho se zbavit, ať to nezabírá prostor. Buďte k sobě kritičtí, nebo si pozvěte nějakého oponenta, který bude říkat: „Ven, tohle taky nestojí za nic…“ Nemá cenu schovávat 500 záběrů z celkem klasické dovolené na pláži.

 

2) Úprava fotografií

Většina fotografií potřebuje úpravu v nějakém fotoeditoru. O těch bude na tomto blogu určitě článek – zatím jenom stručně: můžete si jej koupit a existují také slušné editory zdarma. Prohlížeč obrázků ve Windows umí ty nejzákladnější úpravy také (ořezat, otočit, narovnat horizont, odstranit červené oči, zesvětlit, ztmavit).

Během úpravy fotek pravděpodobně narazíte na další záběry, které se vám nelíbí a smažete je. Pokud děláte nějakou radikální úpravu, aplikujete nějaké filtry, uložte fotografii „Uložit jako…“ pod jiným názvem. Pak ji porovnejte s originálem – třeba se vám druhý den úprava líbit už nebude.

I když jste dodržovali zásady kompozice o kterých byl na blogu článek zde a zde , bude potřeba některé fotky ořezat, dorovnat horiziont – hlavně na moři nebo přehradě si dejte záležet, ať se voda z fotky nevylije 😊. Někdy je potřeba upravit kontrast, opravit vyvážení bílé barvy, odstranit oči červené od blesku a doostřit fotku.

Některé fotoeditory ukládají upravenou fotografii a originál zvlášť. Nevypínejte tuto možnost. Pokud to editor neumí, tak to dělejte sami. Občas úpravami fotku spíše pokazíme a můžeme na originálu začít jinak a lépe. Smazat původní neupravené soubory můžete poté, až si budete jisti že úpravy jsou OK a máte je navíc zálohované. Občas se mi stane, že z jednoho originálu mám několik různě upravených fotek, s aplikací různých filtrů – pak spolu tyto úpravy soutěží a porota (ve složení já 😊) vybere tu nejlepší.

 

3) Výběr fotografií pro fotoknihu

Nyní máme upravené fotografie v jedné složce (a původní originály v jiné). Založíme si složku „fotokniha“. Projdeme upravené fotografie jednu po druhé a zkopírujeme do složky „fotokniha“ ty nejlepší z nejlepších. Pro běžnou fotoknihu bude stačit 20 až 30 fotek. Některé nakonec ani nepoužijeme, ale to teď neřešíme.

K tomu „nejlepší z nejlepších“… no nemusí někdy to tak být. Občas se do kontextu knihy hodí i méně povedený záběr, ale k dokreslení atmosféry jej v knize chceme mít. Například záběr delfína vyskakujícího z vody nemusí mít perfektní kompozici, když nás ten tvor překvapil a cvakli jsme to instinktivně. Ale byl to pro nás životní zážitek, tak proč si jej nepřipomínat?

Doporučuji fotografie do složky „fotokniha“ kopírovat a ne přesunovat. Jak? Vybereme soubor kliknutím (podbarví se) a stiskneme CTRL a přetáhneme myší do druhé složky. Soubor se překopíruje – bude v obou složkách. Až bude kniha vyrobená, můžete složku „fotokniha“ jednoduše smazat. Nebo ji můžeme využít jako stručnou prezentaci dovolené pro příbuzné a známé a promítnout tyto nejlepší fotky. Odstraníme tím riziko jejich úmrtí unuděním. Obvykle kolaps z nudy nastává po 256-té promítnuté fotografii 😊.

 

4) Výběr dodavatele fotoknihy

Tak to je ta méně zábavná část procesu tvorby fotoknihy. Měl jsem léta svého oblíbeného dodavatele, všechny své projekty jsem měl pěkně uložené na jeho serverech a mohl jsem kdykoliv zařídit dotisk, nebo také úpravu knihy. Sbíral jsem bonusy a za ně následně slevy. Nyní jsem zjistil, že jeho web je v rekonstrukci a nedá se nic objednat ☹.

Na internetu naleznete dost českých nebo zahraničních výrobců fotoknih. Cenami se liší nepatrně, pokud není vyhlášená nějaká akce. U některých si musíte nainstalovat do svého počítače jejich aplikaci. Obvykle je pro Windows a jenom u mála z nich také pro Linux, Apple, Android. Jiné umožňují práci online. Nemusíte sice nic instalovat.  Vždy ale potřebujete kvalitní připojení k internetu. Aby se vám nestalo, že po hodině práce vám to spadne a začnete znovu.

Uvedu seznam 10-ti webů, kde lze objednat fotoknihu. Omlouvám se dalším, ale vybral jsem ty, které se ve vyhledávači zobrazily na předních místech. Pořadí je abecední – nikoho z nich nechci upřednostňovat – výběr je na vás:

5) Zpracování fotoknihy

Ať už máte v počítači stažený objednávací systém vybraného dodavatele, nebo budete pracovat online – postup se moc neliší.

Pokusím se popsat postup na příkladu firmy 24print.cz. Nejsem placený od nich za reklamu, ale shodou okolností jsem si je vybral jako svého nového dodavatele a jsem s jejich produkty spokojený. Tím nechci říct, že ostatní dělají horší knihy, nebo že jim to déle trvá. Myslím, že kvalita je srovnatelná u všech. Pokud máte jinou zkušenost, napište mi prosím do komentáře nebo na email uvedený v kontaktech.

Krok č.1

Výběr formátu fotoknihy – čtverec, na šířku, na výšku.

Krok č.2

Výběr šablony – například zmíněný dodavatel má v knihách na šířku výběr z 21 šablon. Jde o předpřipravené mustry, do kterých jenom nasázíte své fotografie a nemusíte řešit jejich umístění na stránce, pozadí stránky, rámečky a podobné detaily. Ti kreativnější si samozřejmě mohou celou fotoknihu vytvořit sami od A do Z. I tato možnost zde je.

Šablony si můžete prohlédnout a v klidu vybrat tu, co nejlépe vystihuje účel vaší fotoknihy.

Krok č.3

Otevřete vybranou šablonu. V tomto momentu většina výrobců fotoknih bude chtít po vás registraci. Neváhejte, jinak byste se nedostali v budoucnu k uloženým knihám.

Otevře se vám šablona knihy, která má připravené místa pro fotografie. Můžete v ní listovat, ale místo fotografií jsou bílá místa.

V levé části je prostor, do kterého můžete nahrát své fotografie. (V tomto případě je to modré tlačítko vlevo nahoře).

 

Krok č.4

Pak už jednoduše šoupete fotografie na své místo. S některými lze na stránce pohybovat a upravit jejich pozici.  Editor ji sám přizpůsobí velikosti okénka. Pokud je část záběru mimo (neshoduje se poměr stran), můžete s fotografií pohnout a upravit ji tak, aby bylo vidět to, co chcete. Po kliknutí na fotografii se dá ještě dodatečně oříznout.

Na ukázku jsem do editoru vložil nějaké záběry.

Takto vyplníte celou knihu. Pokud nemá fotografie dostatečnou velikost, editor vás upozorní na to, že by byla nekvalitní. Buď ji zkuste vložit do menšího okénka, nebo se s ní raději rozlučte. Opravdu by to nevypadalo dobře.

Pokud máte málo fotografií, můžete prázdná okénka zrušit. Nebo lze zrušit celé strany (ne však první a poslední). A naopak, můžete strany také přidávat.

Na horní liště je řada tlačítek, se kterými si zkuste pohrát. Ovládání je intuitivní, vyzkoušejte jejich funkci. Když něco pokazíte, můžete se vrátit zpět. Funkce umožňují editovat jak fotografii, tak celou stránku knihy.

Krok č.5

Pokud jste s výsledkem spokojeni, klikněte na objednat, vyplňte požadované údaje, vyberte způsob dopravy a platby a pak už jen čekejte na výsledek. Obvykle to netrvá déle než týden. Myslím, že budete mile překvapeni.

Budete mít:

  • Milou vzpomínku, kterou si můžete prohlížet i při svíčkách, když nejde proud.
  • Ideální formu prezentace své dovolené nebo svatby, která určitě nebude nudit
  • Zachovány nejlepší fotografie z akce po mnoho let nezávisle na tom, jak se změní technologie

 

Tak ať se dílo podaří 😊

P.S.

Mimo fotoknih nabízí jejich výrobci další možnosti uplatnění fotografií – zkuste třeba kalendář, hrnek, obraz, tričko nebo plakát jako dárek.

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *