Než se pustíme do malování akvarelem – štětce

Úvodní grafika k článku o malbě akvarelem

Pokračování seriálu o základech malování akvarelem od naší expertky Broni se věnuje výběru štětců a péče o ně. Takže – Jak Na To?

Než se pustíme do malování, je dobré připravit si pracovní místo a všechny pomůcky. Pak už nás nic nezdržuje a práce jde snadněji od ruky. Není problém použít starší výtvarné potřeby, které máte doma. Jestli se ale rozhodnete pořídit si nové, máme tady pro vás tohle povídání.

Jdeme vybírat štětec

Štětec slouží k nanášení barvy. Pro toho, kdo chce malovat akvarelem, je cenným nástrojem. Název pro štětec vznikl od slova štětiny, chlupy a každý štětec je unikát. Dobrou zprávou je, že nemusíme lovit veverky ani kuny a vyrábět si štětce sami. Dají se zakoupit v obchodě s výtvarnými potřebami.

Když přijdeme do obchodu, vidíme tam spousty štětců. Jak se v té široké nabídce orientovat?

Štětce rozlišujeme podle tvaru a podle použitého materiálu.

Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, rozlišujeme štětce

  • vlasové
  • štětinové.

K malování vodovými barvami jsou vhodnější vlasové štětce, které jsou jemnější a lépe sají vodu.

V Česku se tradičně vyrábí dobré štětce. Víte, že se dělají ručně? Každý štětec je tak jedinečný originál.

Školní vlasové štětce jsou vyrobeny z ponny vlasu. To je vlastně ostříhaná hříva poníků. Kdyby to děti ve škole věděly, možná by je malování více bavilo 😊.

Umělecké štětce se vyrábí z kuního vlasu, veverčího, nebo třeba z hovězích chlupů, které se nachází na okrajích ušních boltců dobytka. Nejkvalitnější štětce jsou z vlasu kuny, která žije na Sibiři nebo v severních provinciích Číny. V současné době se pro výrobu štětců využívá i umělý vlas, který také může mít vynikající vlastnosti. Malovat tedy mohou s radostí i ti, kteří ze zásady zvířecí chloupky využívat nechtějí.

Podle tvaru dělíme štětce do dvou hlavních skupin:

  • kulaté
  • ploché štětce.

Setkávám se s častou domněnkou, že pro akvarel jsou určené štětce kulaté a pro malování temperou a akrylovými barvami štětce ploché. Ve skutečnosti pro techniku akvarelu vybíráme štětce podle tvrdosti (spíše měkkosti) a jakosti vlasu, jak o tom byla řeč výše, a tvar volíme takový, jaký nám právě vyhovuje.

Když se dále budete více o štětce zajímat, objevíte například kulaté štětce s prodlouženým vlasem, které jsou pro malování akvarelem velice příjemné nebo štětce „se zásobníkem“. Ty bývají vyrobené ze dvou typů vlasu a udrží více barvy pro vytvoření dlouhé nepřerušované linky. Také se setkáte s vějířkovitými štětci a dalšími.

Při nákupu si můžeme vybrat ze dvou kategorií štětců:

  • štětce školní
  • umělecké štětce

Rozdíl je v kvalitě a samozřejmě také v ceně.

Doporučuji zvolit tu druhou skupinu – a nebo víte co? Začněte klidně těmi školními a pak si dopřejte postupně i ty umělecké. Není nutné mít hned na začátek drahou výbavu, ale pokud se rozhodnete věnovat se akvarelu intenzivněji, dopřávejte si lepší štětce, barvy i papíry. Uvidíte, jakou z nich pak budete mít radost a jaký rozdíl pocítíte, když s nimi budete pracovat.

 

Příklad sady štětců z https://www.malirske-platno.cz

Příklad sady štětců z https://www.malirske-platno.cz

 

Jak se štětce označují?

Velikost štětců, se kterými budeme pracovat, se označuje od nuly po jedné nahoru do 14. Myslela jsem si, že všechny štětce se stejným číslem jsou stejně široké. Není to ale tak. Průměry štětců stejného čísla se mohou trochu lišit. Záleží na značce.

Ty nejtenčí štětce jsou číslovány od nuly dolů. Nejdříve je to 0, pak 00. Potom následují zlomky: 3/0 a 5/0. To už je opravdu tenoučký štětec, kterým můžete zachytit i ty nejjemnější detaily.

Zpočátku nám budou stačit tři kulaté štětce velikosti 6, 3 a 0. Postupně si můžete přikoupit další. Například kulatý štětec číslo 8 pro nanášení barvy na větší plochy a jeden tenoučký štětec pro detaily.

Časem vyzkoušejte i práci s plochým štětcem. Jsou různé. Najdete třeba plochý štětec se špičkou nebo štětec ve tvaru kočičího jazýčku. M ně osobně vyhovuje z plochých štětců pro malování květin ten nejobyčejnější.

Kdybych si měla vybrat jen jeden jediný štětec? Vystačila bych si s kulatým štětcem číslo 6. S tím se mi pracuje nejlépe. Dokáže pokrýt barvou plochu okvětních lístků i zachytit detaily pestíku uprostřed.

značky štětců? Těch je dnes na trhu opravdu hodně. Každý si časem najde svou oblíbenou. Účelem tohoto článku není reklama některému výrobci…

 

Jak vybrat kvalitní štětec?

Některé štětce vypadají na první pohled nádherně. Pro přepravu a prodej se vlas obvykle ošetří tužidlem a tak mají skvělou špičku. Když pak přijdete domů  a štětec namočíte, může se stát, že špička zmizí a vznikne chomáč.

Správný štětec má ostrou špičku i po prvním namočení.

Kvalitní štětec se pozná podle toho, že když ho namočíte a prudce odstříknete vodu, tak se sám do špičky vytvaruje. Když potom štětec mezi prsty naplocho stisknete, můžete vytvarovat vějířek. Že to nemáte před nákupem v obchodě jak vyzkoušet? Mě to dovolili. Paní prodavačka byla přesvědčená o kvalitě štětce, který nabízí, a tak mi ho sama ochotně namočila. Nekupovala jsem „zajíce v pytli“. Teď si vybírám štětce stejné značky, protože už znám jejich kvalitu.

V podstatě se dá říci, že kvalitní štětce se poznají podle ceny. Ale nezoufejte. Věřím, že si k vám vaše štětce cestu najdou. Já jsem některé dostala jako dárek od člověka, který přestal vodovými barvami malovat a ty, které jsem si koupila, mám za poloviční cenu. Našla jsem totiž obchod, kde mívají zboží ze zrušených prodejen.

S kvalitním štětcem se nejenom lépe pracuje, ale také déle vydrží. Takže pokud víte, že se opravdu budete malování věnovat dlouhodobě,  je poměr ceny k době využití přijatelný. A jestli to teprve zkoušíte, pořiďte si na začátek školní štětce. Teď s nimi začnete malovat a později, až si pořídíte lepší, budou se vám školní štětce hodit k přenášení barev z pánviček na paletu a k míchání odstínů. Takže to nebude zbytečná investice. Využijete je a budete si šetřit vaše nové umělecké štětce.

V kamenném obchodě si také můžete vyzkoušet, jak štětec „padne do ruky“. Štětec se drží stejně jako pero nebo propisovačka, jenom dále od špičky. Pro lepší držení se vyrábějí i štětce s ergonomickým držátkem. Je to dobré řešení zvláště u těch nejtenčích štětců. Dobře se drží, neprotáčejí se v ruce, nekloužou. S takovými štětci je opravdu radost pracovat.

Pokud máte problémy s úchopem a jemnou motorikou, ptejte se rovnou po štětcích s trojhranným držátkem nebo se domluvte přímo s výrobcem a požádejte ho o výrobu držátka na míru. I to vám může pomoci odbourat bariéry a začít tvořit.

A nakonec ještě jeden tip:

Možná si donesete domů nový štětec s ochrannou krytkou z umělé hmoty. Slouží pro bezpečnou přepravu od výrobce do obchodu a k vám. Když budete chtít krytku znovu nasadit na štětec, buďte při tom velmi opatrní, abyste si štětec nezničili. Nebo už krytku raději znovu nenasazujte, zvláště ne na mokrý štětec. Já to udělala. Myslela jsem si, že jsem ji nasadila pozorně, přesto se dva chloupky od svazku vlasu oddělily a trvalo mi hodně dlouho, než jsem štětci dala původní správný tvar. Už si nový štětec krytkou ničit nebudu.

Tak, teď už víte, jaké štětce si přinést z obchodu domů. Pojďme se ještě podívat na to, jak o ně pečovat, aby byly dlouho „jako nové“.

Ilustrační obrázek malířských štětců

Photo by Justyn Warner on Unsplash

 

Jak o štětce pečovat?

Jak jsem už psala, každý štětec je unikát a tak je třeba se o něj dobře starat.

Štětec by nikdy neměl zůstat namočený ve vodě. Při malování, když ho právě nedržím v ruce, tak ho vyperu v čisté vodě, kterou mám stále po ruce, lehce otřu do hadříku a položím ve vodorovné poloze na jiný suchý kousek látky. Neotírám různými čistícími papírovými ubrousky. Prý mohou obsahovat látky, které štětcům škodí.

Stejně tak, jako by neměl být štětec zbytečně namáčený, neměl by být ani přesušený. To by se mohlo stát, když se nepoužívá nebo se suší u silného zdroje tepla. Přesušenému štětci se může začít lámat vlas a to by byla škoda.

Obecně štětcům prospívá, když je pravidelně používáme a zároveň se k nim chováme šetrně. Při malování je dobré zachovat tvar vlasu: malované plochy „hladit“ štětcem ve směru vlasu a hlídat si, aby se neroztřepily.

Je dobré mít v zásobě i nějaký starý školní štětec, který „nepouští chlupy“. Tím nabírám barvu a míchám ji, abych si ty lepší štětce šetřila.

Barvu nabíráme i pokládáme tak, aby se nedostala k plechové objímce (zděři). Odtud se špatně vymývá. Barvou, která zaschne, můžeme štětec poškodit nebo si také znehodnotit svou příští práci.

Po malování štětec jemně, ale pečlivě vypláchnu pod tekoucí vodou a přitom ho lehce mnu mezi prsty. Používám studenou nebo vlažnou vodu. V žádném případě horkou. Pak odstříknu přebytečnou vodu jako bych chtěla „sklepnout teploměr“. Vlas štětce se vytvaruje do špičky. Lehce ho osuším a pak ještě jemně tu špičku dotvaruji prsty.

Vlas se nesmí dostat do kontaktu s mastnotou – to by pak nemohl dobře nabrat vodu nebo barvu. Nemyslím si, že byste štětec máčeli v oleji, ale je možné, že máte ruce namazané krémem a potom prsty tvarujete špičku nebo vějířek. Nedělejte to. Zbytečně se tak sníží kvalita štětce a to je škoda, zvláště když patří k těm dražším.

Zlozvykem ze školních let je nechat štětec stát špičkou dolů ve sklenici s vodou. Jednak se tak namáčí i kovová část, kde jsou chloupky slepeny klihem a ukotveny a někdy dokonce i dřevěné držátko, které pak bobtná. Štětec se tak zaručeně brzy znehodnotí.

I když se člověk o štětce dobře stará, může se vlas ohnout do tvaru banánu. Jak „banánový štětec“ narovnat do původního tvaru?

Znáte klovatinu, arabskou gumu? Rozřeďte ji ještě více ve vodě, do roztoku namočte štětec, opatrně hadříkem přebytečnou tekutinu vymáčkněte a uhlaďte chlupy do původního tvaru. Potom položte na hadřík a nechejte zaschnout. Nakonec opatrně vyperte ve vlažné vodě. A je jako nový. (Prosím, nejdříve vyzkoušejte nanečisto na starém štětci, abyste odhadli koncentraci klovatiny.)

Údajně to jde i s cukerným roztokem nebo tužidlem na vlasy, ale to nemám zatím vyzkoušené, proto raději nebudu doporučovat.

Tip závěrem:

Štětce mám na cestu uložené v krabičce a zajištěné hadříkem. Přesto se mi je nedávno málem podařilo zničit, protože jsem krabičku do batohu nepoložila, ale postavila. Naneštěstí tak, že štětce byly vlasem dolů. Mokrý vlas se ohnul a „banánové štětce“ byly na světě.

Jak se taková nehoda napravuje, už víte. Ale stejně je lepší tomu předejít a se štětci pořídit i bambusový obal na jejich uložení. Obal na štětce se dá buď koupit nebo vyrobit z bambusové podložky na výrobu sushi nebo z bambusového prostírání. Stačí ve dvou řadách protáhnout kloboukovou gumu a zajistit ji uzlíkem. Potom se štětce zasunou, podložka sroluje a zaváže stužkou. Takhle uložené štětce jsou v bezpečí.

Možná vám udržování štětců přijde složité, ale neděste se, je to jen otázka návyků.

P.S.

Pokud chcete, přidejte se ke mně do fb skupiny Malujeme květiny akvarelem. Můžeme se tam společně inspirovat, podporovat a růst.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.