Používáte Pinterest?

Co je to Pinterest?

K čemu mi bude dobrý?

Co na něm najdu?

Doba kamenná, doba bronzová, doba železná, století páry…doba internetová. Tak nějak se budou v budoucnu zřejmě učit děti v hodinách dějepisu o vývoji lidstva.

Facebook, Instagram, Google+, LinkedIn, Twitter…a další  sociální sítě jsou fenoménem doby.

Berme sociální sítě jako SLUŽBU, která umožňuje lidem vzájemně komunikovat, sdílet – vyměňovat si – fotky, videa, zážitky, vzkazy. Sociálních sítí je hodně, patří do nich vlastně i různé diskusní fóra. Každá je vhodná pro jiné využití, pro jiné věkové či profesní skupiny. V našich končinách znají Facebook z vyprávění vnoučat i babičky, které nikdy nepoužily internet.  Existuje také u nás  poměrně neznámá, přesto zajímavá síť…

PINTEREST = celosvětový katalog nápadů.

Každý z nás je tak trochu sběratel. Alespoň dříve to tak bylo – obaly od žvýkaček, známky, odznaky, ubrousky, vlajky, pivní etikety, samolepky, céčka…každý alespoň chvíli  v dětství něco sbíral. Na této lidské vlastnosti je Pinterest založený. Umožňuje vytvořit tematickou NÁSTĚNKU, na kterou si „přišpendlíte“ PINY. (Pin je anglický výraz pro špendlík, připevnit, přišpendlit). Pin má vizuální formu fotografie, kresby, textu, grafu, loga…a buď přímo zobrazuje věc nebo předmět, či službu která nás zajímá, nebo se přes pin k takovému obsahu dostaneme.

Pin má totiž kouzelnou vlastnost, na základě které to celé funguje – po kliknutí na něj se zvětší a zároveň u něj uvidíte další informace (o tom níže) a po dalším kliknutí nás zavede na webové stránky, ze kterých původně pochází. Tedy obvykle – pokud pin někdo připnul ze svého počítače, nebo pokud už stránky neexistují, nezavede nás nikam. Ale v naprosté většině případů to funguje tak, že se prokliknete na další obsah. Obvykle se otevře stránka v cizím jazyce, dnes ale není problém si ji rovnou přeložit.

Na adrese https://cz.pinterest.com vás přivítá přihlašovací stránka na „český“ Pinterest. Pokud jej chcete aktivně využívat, musíte si vytvořit profil a přes něj se přihlásit. Na rozdíl od jiných sítí lze vytvořit naprosto anonymní profil, kde můžete vystupovat pod jakýmkoliv (zatím nepoužitým) jménem. Pinterest je maximálně diskrétní a neshromažďuje o vás zbytečně údaje. V podstatě stačí jakákoliv vaše fungující emailová adresa. Navíc, stačí si pořídit účet a nemusíte mít vytvořené své nástěnky a už můžete Pinterest plně využívat jako zdroj nápadů a inspirace.

Pokud ale zadáte do vyhledávače např. „pinterest motorky“, naleznete odkaz na stránku, kde uvidíte mraky fotografií motorek. A také další odkazy nahoře na podobná témata – dívky na motocyklu, upravené motocykly atd.

 

 

Dál vás to ale bez registrace a přihlášení nepustí 🙁

Takže když se zaregistrujete a přihlásíte, můžete třeba kliknout na libovolný pin – já jsem si vybral druhý pin zleva, úplně nahoře. Je na něm starší plakát s motocyklem Triumph. Otevře se další okno:

 

 

Zde je zvětšený pin s motocyklem Triumph.  Pod ním najdeme údaje o zdroji, ze kterého pochází, případně kdo je autor a další popis. A níže nám Pinterest nabídne další piny, které vyhodnotil jako související. V tomto případě jsou to staré reklamní plakáty, na kterých je vyobrazen motocykl Triumph nebo jiné staré motorky. Vrátím se k pinu nahoře a kliknu na něj. Odkaz je funkční a zavede mne na anglicky psaný blog autora, který se zřejmě zajímá o staré motocykly.

 

V čem je vlastně Pinterest sociální sítí?

Lidé z celého světa mohou vámi vytvořené nástěnky prohlížet (pokud je neoznačíte jako tajné), připínat si z nich piny na své nástěnky, mohou začít sledovat jednotlivé vaše nástěnky nebo celý váš profil. Stejně tak i vy můžete sledovat nástěnky  nebo celé profily, které vás zaujaly, nebo na které se chcete podrobněji podívat později. Účastníci mohou lajkovat jednotlivé piny – ale tady to nemá stejný význam jako třeba u Facebooku a je to tak trochu zbytečná funkce. Pinterest vám může oznamovat, co nového si připnuli na své nástěnky osoby, které sledujete – záleží na vás, co si nastavíte.

Na Pinterestu jsou miliony účtů – jako na kterékoliv síti. Někdo má pár sledujících, někdo jich má tisíce, nebo dokonce desetitisíce. Z toho je vidět, že ujíždět a pařit celé hodiny se dá i na této síti.  Někdo má jednu nástěnku a v ní jeden pin (prostě zřízen účet, aby mohl hledat na Pintersetu a sledovat pinery) a někdo má více než 100 nástěnek a v každé stovky až tisíce pinů.

Speciálně pro tématiku tohoto blogu jsem si založil nový účet, který stavím od počátku roku 2017 a kde tvořím nástěnky s tématikou, které se tento blog věnuje. Snažím se nasbírat co nejvíce relevantních pinů, které mohou pomoci při řešení některých vašich „projektů“, nebo pro inspiraci.

 

Kvůli větší návštěvnosti mého účtu vedu názvy a popisy nástěnek v angličtině. Ale není to nutné, existuje spousta profilů vedených v češtině, slovenštině nebo třeba v čínštině. Důležité je, že dík tomu, že piny jsou vlastně obrázky, nehraje jazyk tak velkou roli a nemusíte ani žádný cizí jazyk ovládat.

Zde je jako příklad odkaz na jednu z nástěnek – GARDEN – Fire https://cz.pinterest.com/ivanhu247/garden-fire/ Jsou na ní piny související s ohněm na zahradě – ať už jako gril, pec na pizzu, nebo jako prosté ohniště. Když bych si chtěl postavit na zahradě nějaký zajímavý gril, nebo přímo letní kuchyni, budu hledat inspiraci na této své nástěnce.

 

Další zajímavé funkce Pinterestu

  • Vyhledávání – pokud chci hledat konkrétní věci – třeba ten oheň na zahradě, zadám do vyhledávacího okénka vlevo nahoře název. Nejlepší je zadat slovo v angličtině – stačí překlad z Googlu nebo z jakéhokoliv slovníku. Výsledku hledání bude určitě víc, než když budu zadávat český výraz „ohniště na zahradě“ …cca 60 pinů. Na výraz „fire on the garden“ vyskočí stovky pinů. Nutno však dodat, že ne všechny souvisí s hledaným výrazem, nebo jen velmi nepřímo – například název malířského díla, nebo se zobrazí boty s názvem „fire“ 😊. To ale nevadí – každopádně je z čeho čerpat a můžete začít zkoumat jednotlivé piny.
  • Skupinové nástěnky – můžete se přihlásit k nástěnce, která byla vytvořená jako skupinová a stát se členem skupiny. Automaticky se zobrazí ve vašem profilu a přidávat piny mohou všichni členové skupiny. Některé jsou úzce tematicky postavené („lov ryb na mušku“, nebo třeba „fialové střevíce“ ), jiné slouží k přidání pinu jen tak podle nálady. Správce nástěnky pak ale musí ohlídat, aby na ní nebyly nevhodné piny (porno, násilí a pod), nebo mnohokráte opakované stejné piny.
  • Informace – vpravo nahoře jsou tři tlačítka. Jedno z nich rozbalí nabídku témat – je jich asi 36 a můžete si kliknutím na téma „zavolat“ piny s danou tématikou. Například fotografování, cestování, sport, svatby… Další tlačítko (ikonka hlavy) zobrazí váš profil. Třetí tlačítko zobrazí Oznámení nebo Zprávy. Ano, i přes Pinterest si mohou lidé psát vzkazy. V oznámeních se dozvíte, kdo si stáhl pin z vaší nástěnky, nebo kdo začal některou vaši nástěnku sledovat, případně co si lidé, které sledujete připnuli na své nástěnky.
  • Interakce – pokud se vám některý pin líbil, bylo dřív možné jej  olajkovat – nebo spíše v tomto případě osrdíčkovat. Aktuálně se tato funkce změnila na fajfku, kterou když zatrhnete, dáváte najevo, že jste daný pin vyzkoušel. Místo „Líbí!“ je tam teď „Vyzkoušeno!“.
  • Pin můžete rovnou odeslat někomu na mail a také u něj najdete funkci sdílet na některých dalších sociálních sítích.
  • Vývojáři a programátoři mohou z pinu vygenerovat vidget pro vložení do webových stránek (funkce „vložit“).
  • Pin lze také upravit – změnit popis, odkaz na webové stránky apod.

Všechny tyto funkce jsou k dispozici přímo v daném pinu.

 

Do prohlížeče (mám vyzkoušeno v Chromu) se dá nainstalovat rozšíření, které umí vkládat piny odkudkoliv z internetu. Na liště vpravo nahoře se objeví červené tlačítko s logem Pinterestu a po kliknutí na něj systém vyhledá všechny fotografie a videa na stránce, zobrazí je v samostatném okně a kliknutím můžete vyvolat funkce k uložení daného obrázku – nyní již pinu. Zde vidíte ukázku ze stránek Seznamu.

 

Stejně jako Facebook, tak i Pinterest lze využívat také komerčně – pro marketingové účely a profil může být vysloveně firemní. Na nástěnkách pak propaguje firma své výrobky. Většinou ale má i firemní účet víc nástěnek na související témata, aby přitáhli pozornost ke svým produktům.

 

Zkuste si hrát

Co se týká ovládání, je Pinterest velmi jednoduchý a lze vše vyzkoušet a pochopit za krátký čas. Je to zajímavá pomůcka pro hledání inspirace, odkládání nápadů „na potom“, hledání návodů „jak na to“. Vyhledávání je rychlé a přehledné, můžete začít „sledovat“ jiné pinery s podobnými zájmy a časem si najdete také své fanoušky. Myslím, že stojí za vyzkoušení!

 

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *