Proč „Život po práci?“

Co s volným časem?

Vítejte!

Co je obsahem tohoto blogu?

Komu je věnován?

Co zde najdete?

Co s volným časem?

 

V životě jsou určité etapy, které máme všichni více-méně stejné (jen někdo si dá některou etapu 2 x, nebo jednu či dvě přeskočí):

  • Dětství a vzdorování rodičovské výchově
  • Budování kariéry – založení rodiny (co se povede dříve)
  • Výchova dětí a krocení puberťáků
  • Odchod dětí z hnízda případně příchod vnoučat do hnízda
  • Poslední pracovní vzepětí
  • Aktivní důchod a stáří

Účastníci tučně uvedených životních etap jsou také hlavní cílovou skupinou blogu Život po práci.

Sám jsem v životním období, kdy nám děti vylétly z hnízda a zakládají své rodiny. Po mnoha letech zkušeností si už ale umím zorganizovat práci tak, aby mi zbyl nějaký volný čas. V létě jej trávím na dovolené, na chalupě, na kole, na výletech. V zimě je to horší – ze zimních sportů mne baví jenom běžky (divné, já vím :-))

Za dlouhých zimních večerů se bavím malováním, fotografováním a zpracováním fotografií z léta, hledám inspiraci a nápady na netu a také stavím z Lego-Technic velké stroje. Některé mají 4 tisíce součástek, takže u toho potrápím některé nepoužívané mozkové závity. Poté je vystavuji v kanceláři. Docela to pomáhá při jednáních s obchodními partnery. Obdivují výtvory a ledy tají. Zajímavé je, že se tyto výtvory líbí i ženám a některé jsem inspiroval k dárku pro své manžele či přítele!

Jednou si majitel jedné firmy si posteskl na dlouhé zimní večery, kdy se příšerně nudí. Lego se mu zdálo jako dobrá náplň, ale pak se rozhovor stočil k mým dalším aktivitám a pana nadchnul jiný podnět. Vždy toužil něco namalovat. Já také, akorát jsem to v posledních 3 – 4 letech zkusil realizovat. Tak jsem se s ním podělil o své zkušenosti a poradil mu, jak by mohl začít. Odcházel nadšený s tím, že si hned večer objedná nějaké potřebné věci.

To byl pro mne wow! moment, kdy mi to všechno došlo!

Vždyť všechno co mne baví, všechny své zkušenosti a dovednosti mohu nějakým způsobem přetavit v něco, čím mohu být užitečný jiným! Už mne nebaví plnit přání jiných lidí  (tím nemíním manželku! ). Co kdybych začal plnit své přání a touhy a ještě bych při tom inspiroval další?

V jeden moment mi docvaklo – už se pár let zabývám tím, jak se dá využít volný čas po práci nějak zajímavě, tvořivě, kreativně, podnětně a přitom si nádherně odpočinout od pracovních a jiných stresů. Uvolnit se, zapomenout na starosti, na svět a věnovat se tomu, co mne baví.K tomu mne ještě zajímá internet, počítače, grafika. Tak to pěkně spojím a uvidíme co z toho vyroste.

Samozřejmě se dostavily také pochybnosti…

Bude to vůbec někoho zajímat?

Začal jsem na toto téma mluvit hodně s lidmi, sledovat diskuse na netu, skupiny na Facebooku. Už nemám pochybnosti! Je strašně moc lidí, kteří chtějí něco dělat sami, zkoušet nějaké své projekty. Nějak se „vyjádřit“ a je jedno, zda je to s vrtačkou v ruce nebo štětcem na plátně.

Nevěřil jsem, kolik je lidí, kteří vždy chtěli fotografovat, ale nějak se k tomu nedostali a ani neví jak začít.  Kolik je lidí, kteří vždy toužili namalovat nějaký obraz, ale nějak nemají čas hledat si k tomu rady, číst příručky a navíc si myslí, že nemají talent. Chyba!

Teď se nechci dotknout uznávaných a vystudovaných umělců. Je to jako s herectvím. Máme špičkové profesionály a ale také mnoho ochotnických divadel. A baví se snad na jejich představeních lidé méně? Neodpouští snad tu trochu amatérismu a trémy? Stejně tak se můžete propracovat k obrazu, který se bude líbit nejenom vám, ale také někomu z vašeho okolí. Kreslení či malování je fantastický relax! Když si to umíte zařídit tak, aby vás nikdo nerušil, pustíte si svou oblíbenou hudbu, připravíte oblíbený nápoj a začnete tvořit, přestane existovat čas a prostor. A je úplně jedno, co z toho napoprvé nebo napotřetí vyleze…Staňte se takovým malířem – ochotníkem 😉

A mají lidé opravdu tolik volného času?

Určitě jej nemají neomezené množství. Ale určitě jej mají mnohem více, než před 20-ti nebo 30-ti lety. Nezkoumal jsem statistiky, mám to prostě vypozorované. Pokrok nezastavíme.

Pamatuji si dobře, kolik času a námahy stálo mou matku vyprat v šnekové pračce se ždímačkou Perobot. Jenom rozplést praním zauzlované punčocháče dětí trvalo půl hodiny. Krát počet praní za rok nám dává docela pěknou sumu hodin. Kuchyňské přístroje, pračky se sušičkou chytřejší než byl počítač na palubě prvních kosmických lodí, mikrovlnky, chytré trouby a konvektomaty, robotické vysavače, robotické sekačky, roboty na mytí oken … všechny tyto věcičky pracují ve prospěch našeho volného času.

Na druhou stranu byly rychle nahrazeny jinými žrouty času – televizí s 456-ti kanály, Facebookem, počítačovými hrami, mobilem. Ale je jenom na nás, zda budeme otroky jejich obrazovek a displejů. Na rozdíl od pračky Perobot, u které jste prostě být museli… Dobře to vystihl kdysi můj otec (František), který sebe přejmenoval při vykonávání domácích prací na Ferorobot 😊.

Možná trochu předbíhám čas, ale kam spěje svět? Denně jsou plné noviny o Průmyslové revoluci 4.0.  Člověka nahrazují roboti. Co budou ale dělat lidé? Budou se přesouvat do služeb, bude se zkracovat pracovní doba. Dokonce existují prognózy, že se lidstvo dobrovolně vrátí k řemeslům!

Mnohem větší hodnotu v budoucnu bude mít, když člověk bude umět vyrobit vlastníma rukama z několika fošen lavici nebo stůl. Rozbíhá se sdílená ekonomika (sdílení aut, kol, bytů…), vrací se směnný obchod. Říkám tomu „pazourkov“ a hrozně se mi to líbí. Někdo umí vypěstovat krásnou mrkev, jiný uplést svetr. Proč do toho tahat banky, když si můžeme tyto dva výtvory vzájemně vyměnit? Jako kdysi – ty mně dáš sekyru z pazourku a já ti dám kožešinu. Akorát ty předměty ke směně jsou dnes jiné.

Myslím, že je před námi velmi zajímavá doba! Ať se nám to nezdá, máme mnohem víc volného času, než před 20-30 ti lety. A že jej někdo tráví nekonečnými přesčasy v práci? …

Není už dost všelijakých stránek Jak na to…?

No…jak na co 😊. Určitě naleznete mnoho stránek s radami pro fotografování, cestování, návody na malování, tipů pro kutily a zahrádkáře… Existuje mnoho opravdu kvalitních specializovaných webů.

Stránky „Život po práci“ mají jinou ambici – inspirovat. Proto se zde budou prolínat články, rady, pomůcky, návody, e-booky z několika zdánlivě nesouvisejících oborů. Zdánlivě… souvislost mezi nimi je totiž ve využití  volného času. I když vás sem přivede článek o fotografování, proč by vás nemohl inspirovat další nebo předešlý článek s nápadem na malování mandal, nebo vybudování netradičního chodníku na chalupě?

Netvrdím, že web Život po práci je nejlepší. Je jiný. Mým cílem není nikomu konkurovat, přetahovat čtenáře a návštěvníky. Chci to prostě dělat trochu jinak.

Také je mou touhou zapojit čtenáře a návštěvníky do diskusí, předání vlastních nápadů pro inspiraci ostatních. Mohou  se pochlubit svými nápady a projekty. Mohou napsat do diskuse co jim zde chybí (no tak zpočátku toho bude chybět hodně  – dejte mi čas!). Budu potřebovat zpětnou vazbu o čem byste si zde chtěli přečíst článek. Samozřejmě by se to mělo týkat  tvůrčího využití volného času. Rady jak vyhrát v ruletě zde opravdu nenaleznete. I když o daném tématu nebudu moc vědět, pokud bude zajímavé i pro další čtenáře, rád si najdu zdroje a rád se naučím něco nového a zároveň to zpracuji do článku nebo nějaké pomůcky „Jak na…“ To mne totiž baví nejvíce 😊.

Napsat mi můžete i na e-mail uvedený v patičce webu nebo na stránce Kontakty. Přečtu si všechny e-maily.

Tak o čem to tady bude?

Jak jsem už v tomto úvodním článku uvedl – kreativní a tvůrčí využití volného času. Večer po práci,  dopoledne před prací, o víkendu, v době celozávodní dovolené, v důchodu, na rodičovské „dovolené“ (nevíte někdo proč se to jmenuje rodičovská nebo mateřská dovolená!?).

Zpočátku to bude několik oborů, ve kterých mám zkušenosti a nápady. Kde a jak jsem ty zkušenosti nabyl najdete v sekci „O mně“.  Přál bych si, aby na základě vašich podnětů přibývaly další obory, oblasti, zájmy… Zatím mne třeba nenapadly, ale určitě existují.

Mým snem je věnovat se tomuto webu na plný úvazek. Snad se mi to jednou povede. I když to teď dělám po práci, určitě „nevyměknu“ jako mnoho jiných blogů, které časem vyschly a smutně předvádí poslední článek starý 5 let.

Začneme s fotografováním, malováním pro začátečníky, podněty a radami pro kutily, chalupáře, okrasnou zahradu. Určitě zde bude pár článků o typech na prožití tak trochu jiné dovolené.

Občas sem dám i něco zcela mimo téma – třeba reakci na dnešní svět. Ale slibuji, že jenom občas  a nikdy to nebude o politice 😊.

Nebráním se propojování se sociálními sítěmi. Facebook, Pinterest, LinkedIn a možná přijdou i další.

Doufám, že se mi podaří dosáhnout toho, abyste se ve svém volném čase nemuseli tvářit takto:

P.S.

Učím se za pochodu a tento web stavím sám, svými silami, včetně grafiky. Materiály, pomůcky zdarma i placené e-booky si píšu a graficky zpracovávám sám ve volném čase. Omluvte prosím nedokonalosti a chyby. Časem to určitě bude lepší, slibuji 😉.

P.P.S.

Těm  vytrvalcům, kteří dočetli článek až sem děkuji za trpělivost a omlouvám se za jeho délku. V tomto případě jsem stručný být nechtěl.

 

Přeji krásný čas a těším se na příští virtuální setkání. A užívejte si života po práci!

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.