Relaxujte u mandaly

Grafika k článku o relaxaci u mandaly

Jsou různé metody pro odbourání stresu. Některé jsou hlučné a namáhavé (štípání dřeva, box…😊) a některé vysloveně klidnější. V tomto článku vás neposílám relaxovat do baru „U mandaly“, ale posílám vám inspiraci.

S bojem proti duševnímu vyhoření úzce souvisí boj proti stresu. Metod je mnoho, chce to vyzkoušet, co vám bude víc sedět.

Poměrně módní záležitostí jsou mandaly.

Co je mandala?

Podle Wikipedie slovo „mandala“ znamená kruh, oblouk, nebo magický kruh. Je symbolem jednoty a rovnováhy a vyskytuje se v mnoha náboženstvích a je vnímána jako symbol komunikace s Bohem. Jsou staré jako samo lidstvo a dají se nalézt třeba v půdorysech staveb. Mnoho lidí si myslí, že mandala má něco společného s Indií, budhismem, mnichy… Ale podívejte se na růžice na různých chrámech, nebo ve vitrážích oken. I v Evropě uvidíte mnoho mandal.

Mandala v architektuře

Photo by Michael D Beckwith on Unsplash

Nás ale zajímá význam mandaly pro psychoterapii. Dnes se používá tento symbol spíše jako nástroj pro relaxaci a sebepoznání. Už C.G.Jung je využíval v arteterapii.

Mandalu můžeme využít pro zklidnění, odpočinek na hranici aktivity a pasivity, odvedení myšlenek jiným směrem, nebo naopak při práci s ní můžeme nechat toulat myšlenky a může nás napadnout něco, nad čím dlouho dumáme…

Mandaly

Jak využít mandalu pro odbourání stresu?

Určitě jste viděli nějaký film, ve kterém mniši tvořili mandaly z barevných písků. Soustředěně mnoho dnů. Pak ji jednoduše rozfoukají nebo smetou…

 

Tak toto asi nebude metoda pro Evropana 😊 I když – jako trénink trpělivosti, proč ne? Třeba ji můžete „sypat“ z drobných korálků…

Vhodnější bude mandalu kreslit. Podle Wikipedie:

Mandalu maluje ten… „Ten, kdo je zvědavý, kdo hledá sám sebe, kdo se chce lépe poznat, kdo má problémy a rád by pochopil, co se v něm a kolem něj děje, ale i všichni další, kteří mají každý svůj důvod. Kreslení je určeno pro ty, kteří chtějí lépe pochopit sami sebe, podívat se na svoji osobní strukturu, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné, obtížně sdělitelné a mnoh­dy mimo dosah vědomého uchopení. Výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou vůbec potřeba. Vyjadřovat se malováním může, a zároveň umí, kdokoli.

 

  • Nejjednodušší je koupit si mandalové předlohy ve formě omalovánky, knihy, kalendáře, nebo si je stáhnout z některých webovek a pak je vymalovávat. Zcela dle své vlastní fantazie a nálady.

Ukázka mandaly

Našel jsem je například na tomto odkaze.  Ale určitě se dá nalézt mnoho dalších.

 

  • Pokud je to pro vás moc jednoduché, tak můžete mandaly sami vytvářet.

Zadejte do YouTube heslo „How to draw a mandala“ a už se to na vás sype. Desítky videí s návodem jak si nakreslit vlastní mandaly.

Stačí papír, dobré tužky nebo tenké fixy, pravítko, kružítko…. K tomu si pustit nějakou relaxační hudbu – zkusil jsem to zase přes YouTube  heslo  „mandala meditation music“ a funguje to.

 

Zajistěte si doma (nebo v práci ? 😊) klid, ať vás nikdo neruší, uvařte si čaj, kafíčko, nebo si nalejte nějaký oblíbený drink, zklidněte svou mysl….. a začněte…

 

Mandaly jsou všude kolem nás

Mimo architektury, kterou jsem zmiňoval,  umí mandaly i příroda – třeba fraktály, jako grafické vyjádření některých matematických funkcí.

Fraktál

Nebo se podívejte na strukturu schránek některých mořských živočichů. I v těchto oblastech se dá hledat inspirace….

P.S.

Hrátky s mandalami mohou být jednou z metod boje proti syndromu vyhoření. Na stránce najdete povídání o tom, co to vlastně syndrom vyhoření je a můžete posoudit, zda vám nehrozí.

Případně se můžete podívat na tomto blogu na články Syndrom vyhoření nebo Jak na syndrom vyhoření.

Přeji vám, ať se vás tato metla lidstva netýká….

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.