Stavíme gabionovou opěrnou zídku

Grafika k článku o stavbě gabionové stěny

Potřebujete někde na chalupě, kolem domu nebo na zahradě udělat opěrnou zídku? Možností je mnoho – kámen, betonové prefabrikáty, nebo můžete zkusit gabion.

Potřeboval jsem opravit nebo úplně předělat opěrnou zídku, kterou bývalý majitel parcely vyhotovil z jakýchsi nevzhledných betonových tvárnic. Vůbec je nijak nezajistil, takže se časem začaly vyvracet – prostě hrůza. Prvním řešením, které mne napadlo byly „bedňáky“, které pak něčím obložím. Pak jsem ale zvolil sice dražší a pracnější metodu, ale podle všech, co viděli výsledek, mnohem hezčí – gabion. Pokud tento termín neznáte, tak se jedná o drátěné klece (drátokoše) vyplněné kamením a sestavené do různě vysokých zdí. Často jsou vidět jako opěrné stěny kolem silnic.

Není to tak složité, jak to vypadá, pokud nemíníte stavět opravdu vysokou zeď nebo pyramidu. V případě jedné – dvou vrstev si s tím středně šikovný kutil poradí. Můžete si objednat stavebnici, kterou si na místě sestavíte.

Postup – Jak Na To?

1. Měříme, počítáme a objednáváme

Vyměřte si místo, kde chceme mít gabionovou zídku. Předtím se ale podívejte na nějaký e-shop, který prodává gabionové klece a ujasněte si, jaké rozměry si objednáte. Tomu přizpůsobte plán stěny. Například já jsem používal koše 60 cm dlouhé, délku stěny jsem musel mít dělitelnou 0,6 m. Potřebujete ucelený počet košů – sice jej můžete rozstříhat, ale bude to pracnější. Pokud to nevychází, tak si objednejte jeden koncový koš rozměru, který vám stále do potřebné délky steny chybí. E-shopy nabízí víc variant košů.

Neplánujte to úplně „na fest“ přesně na 1 cm. Počítejte s určitou nepřesností kvůli mezerám mezi koši. Nikdy se vám nepodaří srazit je úplně k sobě. Takže raději přidejte 2 až 3 cm na každou mezeru mezi nimi.  Spoje mezi jednotlivými stěnami drátokoše mají určitou vůli, takže ani rozměry jednotlivých košů nebudou úplně stejné.

Příprava terénu pro gabionovou stěnu

Já jsem použil koše o rozměrech 60 x 30 x 30 cm. Pro mé účely se mi jevily tyto rozměry drátokošů jako nejvhodnější. Samozřejmě můžete potřebovat masivnější zeď, budete tedy volit větší klece. Po zadání „gabionový koš“ do vyhledávače naleznete e-shopy, které je nabízí. Volil jsem variantu stavebnice. Rozměr oka koše jsem vybral 5 x 5 cm a materiál – 4 mm ocelový pozinkovaný drát.

 Jeden drátokoš obsahuje tyto dílce:

 • 4 ks stěny 60 x 30 cm
 • 2 ks stěny 30 x 30 cm
 • 8 ks spojovacích spirál 40 cm

(nenechte se zmást, tyto spirály jsou delší a musíte je odstříhnout, nebo zahnout – já jsem je zahnul, aby klec držela pohromadě při manipulaci, spirály mají tendenci se svou vlastní vahou „vyšroubovat“ a vypadnout a klec se vám rozpadne v rukou)

 • 4 ks spojovací spirály 60 cm

(tyto delší jsou přesně na délku klece – leží vodorovně a proto se nevyšroubovávají, když s klecí hýbete)

 • 4 ks vnitřní vyztužovací táhla

(dávají se dovnitř, aby klec lépe držela pohromadě a nevyboulovala se)

No a teď to vynásobte počtem drátokošů který potřebujete a můžete objednat. Jeden kompletní kus mne vyšel na 950 Kč (s DPH).

Pozn.: Gabionový koš se dá také vystříhnout ze silnějšího trátěného pletiva, nebo z hustější pozinkované kari sítě.  5 stěn můžete vystříhnout do tvaru rozbaleného kvádru, ohnout kolem fošny, „sešít“ boky a vytříhnout  a připevnit vrchni „poklop“.

 

2. Kopeme a zakládáme

Než vám dorazí klece (já vím, někdy říkám koše, jindy klece – rozumíme si, že myslím to samé 😊), můžete vykopat základy. Nedoporučuji pokládat rovnou na zem – mráz nám je může vyzvednout a pak si nesednou přesně na své místo a stěna bude na jaře křivá. Vykopal jsem rýhu cca 40 cm hlubokou a vyplnil ji drceným kamenivem frakce 16-32 mm. Seženete jej v kamenolomu, ve stavebninách nebo na betonárně.

Stavba gabionové stěny - 1. krok

Na obrázku výše je klec zatím položená jenom kvůli vyměření výšky – v reálu je od štěrku a zeminy oddělená silnou netkanou textilií, aby se do klece netlačila hlína a neprorůstaly do ní kořeny rostlin.

3.Pleteme koše

Zásilka z e-shopu dorazila, můžeme si zkusit uplést první „košík“. Co budete potřebovat?

 • Kvalitní kožené pracovní rukavice. Spirály jsou na konci ostré a velmi lehko by se vám zabodly do ruky.
 • Štípací kleště (pořádné – 4 mm kombinačkami neuštípnete) – pokud chcete mít klece opravu úhledné a budete o 10 cm delší spirály zkracovat.
 • Velké kombinované kleště, pokud chcete, aby se vám lépe s klecemi manipulovalo a nevadí vám ohyby spirál v rozích. Já jsem je ohnul o 180°  a zastrčil konce dovnitř. Ale chce to trochu sílu a delší kombinačky.(Bolí z toho ruce a pletl jsem klece postupně, ne všechny najednou 😊)

Nezapomeňte, že zatím potřebujete otevřený vršek. Na obrázku níže je jenom ilustrace z webu prodejce, proto je tam i horní díl.  Nejdříve jsem zkusil připevnit horní díl jednou spirálou a vznikla tak otevírací klec. Toto „víko“ mi pak ale překáželo, různě plandalo, spirála se posouvala…  Od druhého koše jsem vrchní díl připevnil až po naplnění kamením a bylo to lepší. Pak jenom přiložíte vrchní díl, vpletete 2 delší spirály a 2 kratší spirály, které následně zkrátíte nebo zahnete dovnitř.

 

Ukázka gabionového koše

Obrázek z www.domys-eshop.cz

 

Spojování jednotlivých dílů gabionových košů je možné několika způsoby:

 • spirály – viz tento popis
 • U-klip – speciální plechové válečky, které se zamáčknou speciálními kleštěmi
 • C-prstýnek – drát ve tvaru „C“, který se zmáčkne speciálními kleštěmi (podle mne to jde i obyčejnými kombinačkami)
 • hákové spoje – z dílce koše přečnívají některé dráty, které se ohnou kolem drátu sousedního dílce

 

4.Pokládáme a plníme koše

Jak jsem již uvedl výše, pod koš a ze strany, kde bude hlína jsem vložil silnou netkanou textilii. Předtím jsem štěrek v „základech“ pořádně zhutnil a srovnal do vodováhy.

Původně jsem plánoval položit všechny koše (prázdné) najednou a následně vyplňovat kamením. Nebyl to ale dobrý nápad. Koše jsou lehké (7 kg), lehce se posunou. Volil jsem pak postupnou metodu – položil a srovnal jeden koš, vyplnil kamením, uzavřel. Pak jsem stejně po jednom koši postupoval až do konce.

Nevyplňoval jsem koše šedou žulou, kterou obvykle v gabionech vidíte někde u silnice, ale světlým kulatým kamenivem – kačírkem  32/X – neboli tzv „nadsítným“. To je to, co v pískovnách nepropadně žádným sítem a tím pádem zůstane nad sítem, které má oko 32 mm. Dá se sehnat buď tam, kde těží písek nebo kačírek, nebo na betonárnách za slušné peníze. Pokud tuto možnost nemáte, pak toto kamenivo také prodávají některé kutilské řetězce, ale za cenu, která rozhodně nepatří mezi slušné. To raději volte materiál, který je dostupný v okolí (v kamenolomu nebo ve stavebninách). Jenom musíte volit větší rozměr, než je rozměr oka gabionu.

Fantazii se meze nekladou – viděl jsem gabiony vyplněné vysoce pálenými cihlami, šamotkami, dlažebními žulovými kostkami… Dokonce i tvrdým dřevem, ale tady bude klec moc lehká na to, aby odolala tlaku zeminy a musí se přikotvit.

Výplňový materiál nestačí do koše nasypat, chce to trochu úsilí a času a kamení ukládat. Větší a hezké kusy jsem dával ke stěnám, menší doprostřed.

(Vzhledem k tomu, že mám chalupu v lesní oblasti, vyplňoval jsem mezery mezi kulatým kamenivem ještě drceným kamenivem – čistě z toho důvodu, aby se v mezerách neusídlovali hadi, hlodavci apod.)

Nezapomeňte!

Po naplnění koše do ½ přidejte vnitřní vyztužovací táhla. Pěkně ze středu stěny koše na střed sousední stěny (diagonálně). Najděte si oko pletiva koše, které vzdáleností vyhovuje délce táhla, zahákněte a konec táhla zahněte kombinačkami. Pokud je i tak dlouhé, trochu jej kombinačkami uprostřed zatočte, aby se zkrátilo. Ale nešponujte jej moc, abyste neohnuli stěny koše dovnitř a nezdeformovali jej.

Jedno táhlo jsem vždy prostrčil a zaháknul do boku sousedního koše, abych je více spojil a zajistil proti pohybu.

Schema zapojení táhel v gabionovém koši

Nakonec jsem nahoru po uzavření koše dosypal kačírek menší frakce (16-32 mm), čistě z estetického důvodu.

Na obrázku níže můžete vidět na dně naskládané ploché kamení. Jde o kameny, které jsem vykopal a využil jsem je na zatížení koše, aby mi po vyrovnání „neutekl“. Po naplnění koše tyto kameny nejsou vidět.

Pohled na rozpracovanou gabionovou zeď

Nakonec dokončete terénní úpravy, zkraťte přečnívající netkanou textilii a oslavte zdárné dokončení dalšího projektu 😊. Koše by se neměly při hutnění terénu za nimi hnout (pokud tam nepošlete silniční válec). Jeden koš má objem 0,054 m3 a když budete počítat objemovou hmotnost volně sypaného kameniva kolem 1,3 t/m3, tak koš by měl vážit nějakých 80 kg. Pro tuto výšku odskoku terénu postačuje váha gabionů bohatě pro pohyb pěších osob kolem nich a nehrozí, že by se pohnuly.  Pokud byste chtěli těsně nad gabionem jezdit autem, budete muset koše zakotvit do terénu.

Hotová gabionová zídka

P.S.

A nezapomeňte své dílo vyfotit a poslat mi obrázek. Vyvěsím jej na FB stránce . Pro další inspiraci :-).

Když už je řeč o inspiraci, můžete ji nalézt i na této nástěnce Pinterestu. Pokud nevíte co je Pinterest, čtěte zde.

 

P.P.S.

Máte rádi živou zahradu? Zajímáte se o živé „pomocníky“ na vaší zahradě – míním tím užitečný hmyz, ježky, žáby, ještěrky…? Pak jsem objevill způsob, jak spojit gabion s tzv. „hmyzím hotelelm“ 🙂  Stačí koše vyplnit materiálem, který umožňuje přebývání a rozmnožování užitečných živočichů.

Spojení gabionu a tzv. hmyzího hotelu

zdroj: Pinterest, profil Shaz Wheeler

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Kategorie
 • Nejnovější příspěvky
 • Info o dění na blogu na Váš email