Syndrom vyhoření

Grafika k článku o syndromu vyhoření

Mnozí o něm slyšeli, ale málokdo přesně ví co se za touto „diagnózou“ skrývá a zda mu aktuálně nehrozí. Možná, že když si přečtete tento článek (a stránku, která se této problematice věnuje a kterou naleznete na tomto webu), zjistíte, že nejste až tak imunní a „nehořlaví“.

Burn-off. To je anglický název syndromu, kterému se přiléhavě říká VYHOŘENÍ.

Když něco vyhoří, už to neobsahuje další materiál, který by živil oheň. Životní oheň – životní energii.

Vyhořelý zapalovač, který už jenom jiskří, ale nedá oheň. …

Vybitá baterie, která už jenom převaluje líně motorem, ale nemá sílu jej nastartovat…

Prázdná propanová láhev u plynového grilu. Můžete škrtat kolik chcete, steak nebude…

Vás se to určitě netýká? Gratuluji! Pokud se živíte jako manažer, voják, policista, sociální pracovnice, zdravotní sestra, živnostník, psycholog, pracujete ve školství, v charitě… zbystřete. Podle výzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy z roku 2014 se cítí v ohrožení syndromem vyhoření 34 % Čechů.

Jaká je nejkratší cesta k syndromu vyhoření?

  1. Nedostatek kvalitního odpočinku a dovolené. Případně podnikatel nebo manažer na dovolenou odjede, ale stejně řeší běžnou agendu, finanční toky, kontroluje provoz firmy, vyřizuje e-maily a řeší tzv. „neodkladné záležitosti“.
  2. Neodbytné puzení pomáhat druhým, brát na sebe jejich problémy, řešit je, prožívat jejich trable za ně.

Abychom si nerozuměli špatně – jsem manažerem více než 30 let, celou dobu „pracuji s lidmi“ a řídím středisko nebo firmu. Chápu pocit nezbytnosti a naléhavosti, který přepadne každého, kdo na více než tři dny vytáhne paty ze „své“ nebo opravdu své firmy.

Stejně tak bych si nedovolil nikdy říkat lidem, aby nepomáhali druhým, ať už z titulu své profese, nebo z titulu lásky nebo příbuzenského vztahu. Ano, i vztah může vést k syndromu vyhoření a stejně tak péče o nemocného nebo postiženého partnera nebo příbuzného.

Syndrom vyhoření - ilustrativní foto

Photo by Lily Banse on Unsplash

 

Důležité je slovo ROVNOVÁHA. Stres který nás každý den provází a obklopuje se MUSÍ nějakým způsobem uvolnit, ventilovat, odbourávat. Zjednodušen řečeno – kolik stresu, tolik odpočinku. Více stresu = více odpočinku.

Většina podnikatelů si hlavně v prvních letech podnikání vůbec nedovede představit, že by odjeli na dovolenou a zapomněli na svou hýčkanou firmu nebo živnost. Není čas a není nikdo, kdo by všemu rozuměl a zastoupil je. A když už (obvykle na nátlak své partnerky) někam vyrazí, jak taková dovolená vypadá? S mobilem na uchu a notebookem na lehátku. Ostatní lidé v blízkém okolí si znechuceně stěhují lehátka dál, protože to už nemohou poslouchat. Partnerka se za 3 dny naštve a opaluje se o 250 m dál… Jistě, přeháním – ale nepřipomíná vám to trochu něco? Nebo někoho?

V článku Podnikáním k vyhoření (HN č. 168/2018, str. 10, autor Kristýna Dlasková) jsem se dočetl, že podle průzkumu ČSOB, který vypracovala na vzorku 400 firem:

  • pouze 37% podnikatelů si dovede letní dovolenou opravdu užít a „vypnout“.
  • 20 % pracuje na dovolené naplno a dopředu s tím počítá,
  • 40 % počítá s tím, že bude řešit naléhavé situace ve firmě a 85 %  z nich čte e-maily na pláži.

To jsou ty „nešťastné“ dovolené. Ale odpočinek není jenom dovolená. Spousta podnikatelů neodpočívá  ani během pracovního týdne. Občas je práce tak pohltí, že nemají potřebu nejenom odpočívat, ale často ani jíst a spát.

Právě nerovnováha mezi výdejem duševní energie (práce) a příjmem duševní energie (odpočinek) vede mnoho lidí až k syndromu vyhoření. Představte si, že máte špičkové, horské, celoodpružené elektrokolo. Kolik dnů na něm pojedete, když jej nebudete dobíjet, nebo jej budete dobíjet jenom pár minut denně…? Stane se z něj těžké kolo s prázdnou baterkou, které vás zničí i na rovině.

Víc o syndromu vyhoření si můžete přečíst také na této stránce tohoto webu.

Zpočátku možná vydržíte pracovat 14 i více hodin denně, ale jak dlouho je takový režim udržitelný? Říkáte si:“ Ale já prostě teď jinak nemohu! Nemám nikoho, kdo by to udělal. Nebo alespoň tak kvalitně jako já…“ Vězte, že to je chyba. Od počátku je potřeba myslet na zastupitelnost. Od počátku potlačovat v sobě pocit nenahraditelnosti.

Syndrom vyhoření - ilustrativní foto

Photo by rawpixel on Unsplash

 

Víte, až vyhoříte, tak své firmě také moc nepomůžete. Nebudete mít na to sílu. Bude to stejné, jako kdybyste leželi na JIP v nemocnici, připojeni na přístroje a v umělém spánku. Také byste nemohli svůj podnik řídit. A možná byste byli překvapeni, že až se po vyléčení vrátíte z nemocnice, zjistíte, že firma funguje. Lidé, od kterých byste to možná ani nečekali vás podrželi a všechno potřebné zařídili.

Někdy se podvědomě bráníme tomu, aby firma mohla bez nás fungovat – jsme jediní, kdo může podepsat smlouvu, jsme jediní kdo má přístup k účtu a může zaplatit faktury, naučili jsme ostatní čekat na naše rozhodnutí. Být stále tzv. „on-line“ je ale cesta do pekel.

Jak mám „dobíjet své baterie“?

Možná se vyhoření bráníte pravidelným sportem. To je jistě dobré, ale je tady jedno „ale“. Sport nám pomůže odreagovat se od práce – pokud i na kole nebo v posilovně usilovně na ni nemyslíme. Ale pouze odreagovat. Rovněž tak práce na chalupě nebo zahradě. Nestačí to na zklidnění mysli.

Pokud se z důvodu syndromu vyhoření dostanete do rukou odborníkům, budou vás léčit tím, že vás budou uvádět do stavu relaxace. Tím je myšleno úplné omezení všech aktivit, zklidnění mysli podobné spánku.

Ano – syndrom vyhoření je nemoc, která má své fáze a jejíž léčba patří do rukou odborníkům. Psychologům, specializovaným klinikám.

Syndrom vyhoření - ilustrativní foto

Photo by Ahmed zayan on Unsplash

 

Prevence syndromu vyhoření je však ve vašich rukách. Naučit se být off-line je sice někdy těžké a zdlouhavé, ale můžete si pomoci aktivitami, které zaměstnají také druhou polovinu mozku. Pravou hemisféru, která má na starosti tvořivost, kreativitu, umění…

Nenabádám vás, abyste přestali sportovat nebo chalupařit, chodit na houby, pěstovat bylinky 😊. To určitě ne! Zkuste tyto aktivity doplnit o něco kreativního, tvořivého – fotografujte, malujte, sochejte ze dřeva, dělejte keramiku, učte se na nějaký hudební nástroj. Neznáte noty? Třeba máte dobrý rytmus, tak si pořiďte perkuse – například hang-drum. Že neumíte malovat? Nevadí – nemusíte to nikomu ukazovat. Klidně malujte do šuplíku. Malujte podle čísel, kreslete mandaly pastelkami, vyřezávejte betlém, skládejte Lego ze 4000 dílků, malujte na kameny, svařujte skulptury ze starého železa, …

Vždy se ale odpojte od světa. Vypněte mobil a počítač. Požádejte blízké, ať vám dopřejí dvě hodiny klidu. Pusťte si svou nejoblíbenější hudbu. Uvařte si skvělý čaj nebo kafe. Ponořte se naplno do zvolené tvůrčí činnosti.

Kupte si nějaké knížky o kreslení, sochání, výrobě keramiky a zkoušejte od jednoduchého k složitému. Každý je schopen dostat se na úroveň, která se dá vystavit alespoň doma. Spousta lidí však zjistí, že má talent, o kterém ani sami nevěděli (třeba jej v nich potlačila neschopná učitelka výtvarné výchovy jednou hloupou poznámkou).

Zkuste to, vypněte levou –  analytickou polovinu mozku. Zpočátku se vám budou myšlenky toulat k práci. Časem ale zjistíte, že se probouzí pravá hemisféra, přebírá nadvládu a zapomínáte na čas a prostor. Dostanete se do stavu úžasné relaxace. Hudba (nebo u někoho absolutní ticho), pohoda, klid a kreativita vás dostane do stavu, který jste třeba už dlouho nezažili.

Foto - kreativita nepotřebuje hranice

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

 

Pokud hledáte inspiraci, jste tady dobře. To je právě zaměření tohoto blogu i celých webovek. Najdete zde návody a nápady, které vám usnadní vaší cestu k fotografování, malování. Nebo můžete tvořit cestopisné filmy s pomocí dronu, vyřezávat laserem, tisknout si doma sošky z plastu, skládat vymazlené stroje z Lega. Najdete zde i „cestopisy“ z trochu jiné dovolené.

P.S.

Syndrom vyhoření rozhodně není „odbitý“ tímto článkem. V příštím článku na toto téma se dočtete o metodě, která může v léčbě a prevenci syndromu vyhoření pomoci. Řekne o ní více jeden zajímavý člověk, se kterým jsem se víceméně náhodou potkal. Mimochodem – také podnikatel 😊. Ale nechci, aby se vytvořil dojem, že tento syndrom může potkat jenom podnikatele. Mnohem větší spektrum profesí je ohroženo. Pokud jste se na stránku o syndromu vyhoření ještě nepodívali, mrkněte sem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.