Technologické hračky

Robot jako ilustrace k článku o technologiích, které nám umožní zábavným a kreativním způsobem využít náš volný čas.

Nečtěte tento článek, pokud vás vůbec nezajímají technologické vychytávky, které mohou zajímavým a hravým způsobem vyplnit volný čas.

Přečtěte si tento článek, pokud patříte k těm „hračičkům“, kteří rádi spojí zábavu s poučením a přitom ještě vyzkouší svou zručnost.

Doposud byly na tomto webu zaměřeném na kreativní využití volného času články z oblasti fotografování, malování, cestování, nebo kutění na chalupě.

Na úvodní stránce je slíbeno, že blog se bude věnovat také těm z vás, kteří více používají technickou část mozku. Těm, které fascinuje spojení nových (nebo alespoň novějších) technologií, elektroniky, programování, mechaniky, s vlastní zručností.

Ano, přátelé – jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotni věnovat čas tomu, aby si všechno dostupné z daného oboru nastudovali, zapálili se pro něj a nelitovali svých peněz pro nákup různých „hejblátek“ a procesorů. Před koncem pracovní doby už nejsou myšlenkami přítomni v práci, ale za svým pracovním stolem. Tím stolem často není ponk v dílně, ale (ke vzteku maminek, manželek či jiných spolubydlících) drahý stůl v kuchyni, či dokonce ještě dražší v obýváku. Sotva tito nadšenci po příchodu z práce něco zhltnou, už mají v jedné ruce mikropájku a ve druhé šroubovák. Neberme jim tento svět, jinak jsou to skvělí a dnes stále vzácnější lidé 😊.

 

Pro zapálené technologické nadšence asi tato sekce blogu moc ke čtení nebude. Oni už mají všechno dostupné nastudované, zjištěné a vyzkoušené.

Pro ty, co mají zájem o technologie a neví jak by je využili může tento blog být vhodným nástrojem k inspiraci.

Můžeme začít zvolna – Legem.

Někomu teď spadla zklamáním brada. Možná si myslíte, že lego jsou jenom ty barevné kostičky, které občas upadnou dětem na zem a šlápnutí na ně opravdu bolí.  Musím vám říct – počkejte! I dospělí chlapi si rádi hrají! A abych nebyl za „macha“ – ženy nevyjímaje.

Obvykle to začíná tak – vnouče roste a dědeček sleduje, jak si dítě hraje se stále složitějšími stavebnicemi Lega. (Tedy alespoň v čase, kdy se mu podaří odebrat tablet nebo mobil…). Vzpomene si (ten dědeček), že za jeho mladých časů byly také stavebnice a strávil nad nimi spoustu času. Podívá se na web, co všechno jako v tom Legu vyrábí a zjistí dvě věci:

  • Vyrábí se to z velké míry v České republice
  • Existuje řada Technic, která je opravdu vymakaná, má několik tisíc kousků, hýbe se to, má to motůrky, pneumatické rozvody, dálkové ovládání a je to plně funkční.

Další postup je jasný – dědeček koupí takovou stavebnici vnoučkovi (tatínek nemá na to čas a za tu cenu si může koupit laděnou koncovku výfuku). Vnouček by si možná i zkusil ten krásný stroj postavit, ale dědeček usoudí, že je na to ještě malý, ztratí nějakou důležitou součástku a vůbec … a po večerech staví Lego sám.

Pokud čtenář podezírá pisatele tohoto článku z toho, že je na výplatní listině Lega musím jej zklamat – není. Dokonce o něm ani ve zmíněné firmě neví. Vyzkoušel si několik strojů z řady Technic a stal se jejich nadšeným sběratelem a stavitelem. Toť vše. K Legu zde určitě vyjde samostatný článek, jako ochutnávku uvádím  toto videoo stavbě jednoho stroje z řady Lego Technic. (Mimo toho, že za dlouhých zimních večerů stavím tyto krasavce, ještě si to dokumentuji a zveřejním 😊).

Pojďme k něčemu složitějšímu –  3D tisk

Možná všichni neví, že tato před nedávnem převratní technologie se již dostala do domácností. Dá se využít v průmyslu, dizajnérství, medicíně. Ale také se dá využít k vlastní zábavě. A opět jsme u šikovných českých ručiček. Jedním z nejvýznamnějších výrobců a vývojářů domácích 3D tiskáren, je Josef Průša.

Vyvíjí a vyrábí 3D tiskárny, které jsou již finančně dostupné i pro našince a co je na tom nejkrásnější – vyrábí je také jako stavebnici. Zručnější z nás si je mohou kousek po kousku složit doma. Pak už stačí jenom nakoupit tiskový materiál (různá plastová vlákna), stáhnout z internetu předlohy a vytisknout si doma 3D předmět. Ti ještě zapálenější si mohou 3D předlohy sami naprogramovat.

A víte co mne fascinuje? Ve firmě pana Průši tiskárny tisknou nové tiskárny!

Na mém Pinterestu se problematice 3D tisku věnuje tato nástěnka.

Laser cut (laserové řezání)

Další technologie, která z průmyslu zamířila do domácností. Sice ceny těchto přístrojů jsou ještě dost vysoké, ale s masovějším rozšířením určitě půjdou dolů. Vyřezávat se dá z různých materiálů, ale asi nejpraktičtější jsou tenké, kvalitní překližky. Mají tu výhodu, že vyšším výkonem laseru můžeme překližku velmi přesně rozříznout a nižším výkonem do ní můžeme gravírovat (přesněji řečeno vypalovat) čáry či celé kresby a vytvářet tak opravdu zajímavé předměty. A opět platí to samé, jako u 3D tisku. Předlohy stáhneme i internetu, nebo si je můžeme vytvářet ve vhodném programu sami.

Nějaké ukázky z tohoto rodícího se oboru naleznete na Pinterestu zde. Počínaje drobnými dekorativními předměty a „šperky“, až po rozměrné prostorové záležitosti, hlavolamy, nebo „kuličkomaty“ (Co to je? Čtěte dál).

Kuličkomaty

Donedávna jsem neměl vůbec tušení o existenci nadšenců, kteří vyrábí takzvané „Marble machine“ – česky „kuličkové automaty“ – já jsem si to zkrátil na „kuličkomaty“.

Jsou to takové více či méně složité stroje, obvykle z kombinace dřeva a drátů, které nějakým způsobem dopraví do své horní části kovovou kuličku. Tato pak následně složitě propadá bludištěm tobogánů, mechanických překážek dolů. Kuliček ve stroji obíhá větší množství.

No z toho mého popisu to působí dost primitivně. Podívejte se raději na tuto nástěnku. Některé kuličkomaty jsou skutečně nesmírně složité, jiné jsou schopné vyloudit zajímavé zvuky. Co z toho? Mimo radosti ze stavby takového stroje (opravdu nic jednoduchého) je podívaná na jeho činnost fascinující a uklidňující.

Kuličkomat může být krásnou nástavbou laserového řezání, protože mnoho z těchto přístrojů je vyrobeno právě touto metodou.

Něco pro fajnšmekry – Arduino / Raspberry

Za celkem příznivé peníze lze zakoupit desku osazenou procesorem, pamětí, vstupními a výstupními porty a propojovací základnu, na které lze připojovat další obvody bez letování. Do počítače se stáhne programovací jazyk  a můžete si začít hrát. Lze pořídit také množství různých senzorů, displeje, motůrky, ledky, relé nebo další složitější desky.

Kdo umí trochu programovat, nebude to pro něj nic složitého. Kdo se chce naučit základům programování, tak s Arduinem nebo Raspberry systémem to zvládne hravou formou. Já jsem si vyzkoušel Arduino, proto se budu dál na blogu věnovat jemu (aniž bych proti  Raspberry něco měl).

Účelem těchto inteligentních stavebnic je přiblížit automatizaci a programování  amatérům – nebo řekněme neprofesionálům. Začnete naprogramováním blikající ledky a skončit můžete u vlastnoručně vyrobeného domácího zabezpečovacího systému, funkčního robota, dronu, nebo třeba vlastnoručně vyvinuté 3D tiskárny. Více uvidíte zde.

 

Výčet technologií, které mohou sloužit také pro zábavu a poučení, pro zaměstnání mozku (prý to oddaluje Alzheimra) není rozhodně úplný. Je jich mnohem víc a stále vznikají nové.. V tomto úvodním článku k tématu jsem chtěl jenom stručně nastínit něco z tohoto zajímavého oboru. Přesto mi vyšel takto dlouhý text, za což se omlouvám a blahopřeji všem, kteří jej dočetli až sem 😊.

Na tomto blogu se určitě v budoucnu dočtete o jednotlivých zábavných technologiích víc.

Pokud máte tipy na další zajímavé technologické hračky, napište je klidně do komentáře.

P.S.

Málem jsem zapomněl na drony. A víte co je skvělé? Můžete si jejich části vytisknout na domácí 3D tiskárně, řídit jej pomocí Arduina, zavěsit na něj kameru a podívat se na články o fotografování a propojit technologie s uměním.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *