Tvoříme laserem

Laserové gravírování a řezání doma

 

 

Laserovými hrátkami nemyslím ozařování letících vrtulníků nebo projíždějících řidičů (obojí je trestným činem)! Ba dokonce ani nevinné škádlení psa či kočky „laserovým“ světýlkem, které budou neúnavně honit.

Nemám na mysli ani různé laserové přístroje, které mají léčit, krášlit, odstraňovat beďary, nebo zabránit vráskám, aby vůbec kdy vznikly.

Mám na mysli řezání a gravírování laserem. Co to je? Moderní – bezkontaktní – technologie, kterou můžeme vytvořit něco originálního, kreativního z různých materiálů.

 

Tato technologie se nejdříve začala využívat v průmyslu a dnes je v tomto odvětví naprosto běžná. Postupně se začaly přístroje zmenšovat, ceny začaly být dostupnější a lasery pronikly do dílen designérů a následně do reklamních studií.

 

Laser (v tomto případě CO2 laser) má skvělé vlastnosti – rychlost, přesnost, trvanlivost výtvoru. Princip je vcelku jednoduchý – proud světla o relativně malé energii je zaostřený do velmi malého bodu. V tomto bodu se materiál zahřívá, taví a odpařuje. Když máme energii malou, je odpařena malá vrstvička z povrchu materiálu. Když ji zvětšíme, můžeme materiál o určité tloušťce uříznout. Laserový paprsek se pohybuje ve 2 osách – jako plotr. Ještě odsávání čmoudu (to je fakt nutné!), nějaké chlazení laseru, elektroniku, která umí přečíst soubor z grafického editoru, plechová bedna a máme krásný přístroj.

 

Přístroje – laserové gravírky – které se vyrábí, umí jak řezat, tak gravírovat. Záleží, co jim „poručíme“. Gravírovat lze skoro všechno:

 • Akryl
 • Dřevo a překližka
 • Sklo
 • Textil
 • Kovy
 • Papír, lepenka
 • Mramor, kámen
 • Porcelán, keramika
 • Korek
 • Některé druhy plastů
 • Kůže (raději ne vaše!)

V průmyslu je použití jasné – výroba maket, popisování součástek, řezání textilu ve velkovýrobě, přesné řezání dřeva ve výrobě nábytku nebo hudebních nástrojů, popisy na autosklech, výroba hraček, puzzle, gravírování náhrobních kamenů, gravírování šperků, zbraní, výroba samolepek, reklamních předmětů… Dlóoouho bychom museli vyjmenovávat, kde všude se laser používá. Vojenské a vědecké využití ponechme stranou úplně.

Laserové řezání doma?

Podívejme se na několik problémů:

 1. Existují cenově dostupné laserové gravírky?
 2. Jak je mohou kreativní lidé využít?
 3. Je to bezpečné?

Lze pořídit kvalitní laserovou gravírku za rozumné peníze?

Pro každého začíná „dostupnost“ někde jinde. Podívejme se na to, zda v oblasti laserového gravírování a řezání proběhl stejný vývoj, jako v oblasti 3D tisku. Ten také nejdříve začal v průmyslu, pak se přes architekty, umělce a modeláře dostal až do domácností. Dnes si s 3D tiskárnami v ceně, která začíná někde na 15-ti tisících Kč hrají tisíce lidí. Ostatně o tom se dočtete v jiném článku zde.

Pro dejme tomu menší, rodinné reklamní studio se zřejmě dnes již vyplatí investovat několik set tisíc do laserové gravírky a použít ji jako výrobní nástroj. Takových kvalitních přístrojů je již na trhu dostatek. Našel jsem rychle firmy, které nabízí např. 27 druhů gravírek v ceně od 50 do 785 tisíc Kč (s DPH).

Protože se ke mně dostala informace o laserové gravírce z místa mého bydliště, navštívil jsem reklamní studio M!REC v Domažlicích. Majitel – pan Kaas – mi ochotně přístroj předvedl a vyrobil mi v rychlosti pár reklamních předmětů s mým logem. Krátká reportáž je na videu níže. Vydržel bych se na laser, když pracuje, dívat hodiny .

Několik set tisíc asi dá za možnost hrát si s gravírkou doma opravdu málokdo. Na trhu je čínský přístroj za cca 30 tisíc Kč. Pokud si ji necháte poslat z Číny a proclíte ji sami, tak cena bude ještě nižší. Asi ale tušíte, že kompromisů u takového stroje bude hodně.

V čem se liší od profesionálního stroje? Především kvalitou laseru. Nechci zabíhat do detailů (když s tím nemám vlastní zkušenosti), ale v diskusích se dá dočíst, že čínské skleněné laserové trubice jsou vodou chlazené (vedle přístroje je čerpadýlko a kýbl s vodou). Jejich velkou nevýhodou je šířka paprsku (je moc velká – čím je paprsek užší, tím je práce přesnější a efektivnější) a také má nízkou životnost. Přibližně 3 až 9 měsíců. A to je u součástky za nějakých 150 dolarů dost málo. Životnost kovové (hliníkové) trubice je až 15 000 hodin, což v domácích podmínkách bude opravdu mnoho let. Obvykle je chlazená vzduchem. Má také asi 5 x tenčí paprsek, cena ale začíná někde jinde – od 2000 EUR. Některé čínské firmy využívají tyto (americké) laserové trubice, ale zde je výsledná cena celého přístroje nižší už jen o cca 20 %.

Hobby gravírka má výkon  kolem 40 W a pracovní desku o velikosti 30 x 20 cm. To může stačit i nemusí – záleží na tom, co chceme dělat. Například lodní nebo letecký modelář může potřebovat i větší díly. Pro porovnání – profi gravírky mohou mít pracovní plochu až 130 x 250 cm.

Přestaňme ale pomlouvat momentálně dostupné hobby gravírky, pro mnoho způsobu využití budou stačit. Věřím, že vývoj bude kopírovat vývoj u 3D tisku a lasery budou stále dostupnější a dokonalejší, jak se jejich výroby chytí různé start-upové mladé firmy.

Jak mohu využít laserovou řezačku doma?

Jako první se příležitosti chytili modeláři –  lodní, letečtí i jiní. Je rozdíl vyřezávat z tenké překližky složité díly lupénkovou pilkou nebo mnohem přesnějším laserem, u kterého nebolí ruce. 40 W laser prořízne překližku o síle až 5 mm, nebo 8 mm  měkčího dřeva. Plasty tak o síle 2 mm.

Předloha se musí samozřejmě „naprogramovat“. Nejčastěji se k tomu využívá grafický editor Corel, do kterého se nainstaluje příslušný plug-in. Dá se to naučit poměrně rychle. Navíc se na internetu povaluje spousta již připravených souborů, které se dají stáhnout a poslat do gravírky k „tisku“. Dá se využít i AutoCad a soubory ve formátu DXF. Stavaři i strojaři běžně AutoCad používají.

Od hobby gravírky nemůžete očekávat, že s ní budete gravírovat např. písmo o velikosti pod 3 mm. Takové detaily vzhledem ke svému levnému laseru nezvládne.

Mimo modelářství se často s laserem doma vyrábí různé hračky skládané z překližkových dílů, 3D puzzle, zdobí se různé povrchy ornamenty, Pro inspiraci se můžete podívat na jednu nástěnku Pinterestu zde. (Pokud nevíte co je Pinterest, dočtete se to v tomto článku).

Zajímavé je, že se dá z překližky pomocí gravírky vhodnými zářezy vytvořit pružná látka podobná silné kůži. To můžete vidět na tomto obrázku. Využití je na různé dečky, podložky pod horké hrnce, panty krabiček, přebaly knih a tak.

Ukázka laserového řezání do překližky

Zdroj fotografie: http://www.instructables.com/id/Super-flexible-duble-curvature-surface-laser-cut-p/

Jak to tak bývá, nové technologie si všimli i umělecky nadaní lidé a tvoří pomocí laserového vyřezávání různé 3D struktury. Jako např. na tomto obrázku:

Využití laserové řezačky k umělecké tvorbě

Zdroj fotografie: http://www.thisiscolossal.com/2015/12/new-laser-cut-wood-illustrations-by-martin-tomsky/

 

Pokud zadáte do vyhledávače  nebo YouTube výraz „laser engraving machine“ nebo „hobby laser cut“ najdete mnoho zajímavých aplikací. Ať už gravírování vícevrstvého materiálu, kde má každá vrstva jinou barvu a mohou tak vznikat zajímavé obrazy. Za shlédnutí stojí toto video:

 

Je to bezpečné?

Jako u všeho co člověk dělá. Když nenechám pracovat gravírku bez dozoru, když se u ní nebudou motat děti a když se postarám o odvod spalin, tak ano.

Laser vytváří vysokou teplotu, občas může něco chytnout. Hlavně u hobby přístrojů s plastovým obalem by to mohl být problém. Proto musí být obsluha přítomna, aby mohla včas sfouknout plamen. Při řezání malých detailů mohou tyto spadnout pod řezací mřížku (na které leží řezaný materiál) a doutnat. Při slabším odsávání se při řezání akrylu mohou vznítiti plyny. Při hoření plastů zase mohou vznikat i jedovaté plyny.

Běžně vznikají při řezání malé požáry uvnitř přístroje a pokud je obsluha přítomna a zkušená, tak to nebezpečné není. Pokud ale bude obsluha koukat na televizi a nechá řezačku pracovat ve vedlejším pokoji, tak to samozřejmě nebezpečné bude.

Rozhodně nedávejte laserovou gravírku dětem na hraní, ba ani teenegerům!

Pokud si tento přístroj koupíte, tak rozhodně nevyhazujte spolu s obalem nepřečtený návod na obsluhu. Laser je laser – čtěte návod a dodržujte bezpečnostní pravidla.

Shrnu to asi takto – laser může být dobrý sluha, ale zlý pán.

P.S.

S profi gravírkou se dají dělat fantastické věci. V rukou zodpovědné a kreativitou nabité osoby najde uplatnění i hobby laser. Pokud najdete v této oblasti zalíbení, nebo vás napadne nějaký podnikatelský záměr, za kvalitnější se dá vyměnit vždy .

Laserové gravírky vypadají jako větší nebo menší bedny. Firma Cubiio šla na to jinak (neříkal jsem to, že se toho chytí mladí a nebojácní podnikatelé?) – vyvinula laser v podobě malé krabičky, kterou držíte v ruce a můžete ji namířit na jakýkoliv objekt. Vypálit můžete cokoliv na nábytek nebo třeba na palačinky. Dodává i aplikaci, ve které můžete nahrát do přístroje gravírovací šablonu a nějaké mají ke stažení zdarma. Zvládne vygravírovat i fotku. Výkon laseru asi nebude velký, jinak by to nebylo bezpečné. Tomu kdo má ochranné barevné brýle nic nehrozí, ale tomu, kdo je nemá by asi dobře nebylo. Mrkněte sem .

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.