Jak si užít (ostrov) Vir

Jiná dovolená - Jak si užít klidu na Viru. Úvodní fotografie k článku na blogu.

Jak si užít relativního klidu na Viru?

Malý ostrov v Chorvatské Dalmácii umožňuje těm, kteří nevyhledávají adrenalin, diskotéky a hotelové komplexy s animátory, poměrně klidný odpočinek.

Pokud patříte mezi ty „podivíny“, co mají hluku v práci dost a chtějí si na dovolené „jen“ v klidu odfrknout, tak může pro vás být ostrov Vir vhodným místem. Jenom si musíte včas zabukovat ubytování – už v lednu může být pozdě.

Vir – nenápadný plochý ostrov v severní Damlácii, blízko města Zadar. Sousedí s ostrovem Pag, přes který je vidět na pevnině pohoří Velebit. Oblíbený dík snadné dosažitelnosti mostem z pevniny, klidu a rozmanitým plážím, včetně pískových. Vhodný pro důchodce i pro malé děti. Má rozlohu 22 km2 a necelých tisíc obyvatel. Nejvyšším bodem ostrova je kopec Bandire s výškou 112 m.n.m.

Vzdálenost po silnici z:

 • Prahy – 930 km
 • Plzně – 915 km
 • Brna – 785 km
 • Ostravy – 945 km

Třetina rozlohy ostrova je zalesněná borovým porostem. V této části ostrova můžete stále najít prázdné štěrkové pláže, kde si můžete udělat den jenom pro sebe.

Od pevniny (poloostrov Privlaka) odděluje ostrov Vir 300 m široký průliv, který je však hluboký pouze pár metrů. Právě tento průliv je překlenutý obloukovým silničním mostem. Na ostrově jsou pouze 3  obce – Vir, Lozice a Puntadura. Mimo turistického ruchu se obyvatelé věnují rybolovu a zemědělství – hlavně pěstování vinné révy. Oblíbeným letoviskem je pro obyvatele Zadaru, který leží cca 20 km daleko.

 

Ubytování

Ubytování zde naleznete jenom v soukromí.

Mnoho vilek patří movitějším Čechům, Slovákům, Rakušanům nebo Italům. Pokud máte zbytečných 260 – 270 tisíc EUR, určitě si vyberete z nabídky realitek 😉.

S manželkou jsme byli na Viru 2 x, pokaždé ve stejné vilce, 20 m od moře. Opravdu jsme si užívali klidu – kromě šumění moře, smíchu racků, pláče dětí a občasného průjezdu auta, nás nic nerušilo.

K pobytu doporučuji jihozápadní stranu ostrova, kde méně fouká, jsou menší vlny a jsou tam hezčí možnosti korzování po pobřeží při západu slunce. Vidíte také víc otevřeného moře. Na severovýchodní straně kukáte přes úzký pruh moře na téměř holý ostrov Pag – jenom tráva a ovce. Za ním se však na pevnině tyčí krásné pohoří Velebit

 

 

Co když nechcete trávit celý den na pláži?

Možnosti jsou dostatečné a v rozumném dosahu autem, nebo pěšky.

 1. Procházky po ostrově – pokud jste na správné straně ostrova, můžete se procházet při západu slunce po pobřeží. Nebo korzovat uličkami a kochat se místní novodobou architekturou 😊. Z té starobylé na ostrově najdete jenom  zbytky předrománského kostelíku v přístavu, románský hřbitovní kostelík sv.Jana (sv.Ivan) a zbytky bývalé benátské pevnosti ze 17.stol. na pobřeží.
 2. V centu obce Vir jsou obvyklé tržnice a restaurace.
 3. Milovníci vodních sportů najdou také nějaké příležitosti, i když jich není tolik, jako v jiných letoviscích. Ale skútry, šlapadla a různé „adrenalíny“ tahané za člunem  tam najdete..
 4. Kdo má vlastní motorový člun, nebo má kapitánský průkaz a člun si půjčí, tomu doporučuji plavbu kolem ostrova. Půjčil jsem si člun od soukromníka a za celý den jsme obepluli celý ostrov. Na neobydlené straně ostrova lze zakotvit, užívat klidu a nikdo vás zde neruší.
 5. Nin – historické městečko asi 8 km z centra ostrova. Jeho historické centrum, které občas bývalo sídlem chorvatských králů, leží na ostrově spojením s pevninou několika mosty. Historie zde sahá do 9. století, kdy byl také biskupským sídlem. Nejvýznamnějším byl Řehoř z Ninu – Grgur Ninski – který zde má velkou bronzovou sochu. V 18-tém století zničily Nin válka mezi benátskou republikou a Tureckem a už nikdy nedosáhl své dřívější slávy. Za procházku však určitě stojí, historie tam na návštěvníka čeká na každém rohu. I pár dobrých restaurací se najde, horší je to však s parkováním – doporučuji nechat auto u supermarketu a do centra se projít pěšky.
 6. Zadar -nejsevernější město Dalmácie s 73.000 obyvateli. Jeho historie sahá také do 9. století, ale př.n.l., kdy byl sídlištěm ilyrských kmenů. Později se stal římským městem, následně přešel do rukou Benátské republiky, po 1. světové válce připadl Itálii a po té druhé byl součástí Jugoslávie. Velmi důležitou roli pro vývoj města měli Římané, kteří zde postavili hradby, amfiteátr, akvadukt a dokonce i lázně a kanalizaci.
 7. Výlet lodí ze Zadaru na Kornatské ostrovy – zde jsem poprvé viděl v Chorvatsku delfíny (i když je nikdo nesliboval, jako často krát předtím při jiných plavbách :-))
 8. Národní park Paklenica – v pohoří Velebit. V parku leží i nejvyšší hora Velebitu,  Vaganski vrh  s nadmořskou výškou 1758 m.   Hlavní částí parku jsou dva kaňony – Malá a Velká Paklenica. V té velké se točil Vinnetou. (Pro mladší ročníky – Vinnetou byl náčelník kmene Apačů. Tedy alespoň podle spisovatele Karla Maye 😊. Jo, jo –  kultovní filmy jedné generace). Pro nenáročnou turistiku je vhodnější malá Paklenica, která je dostupná z obce Starigrad na pobřeží.
 9. Autem do Pagu na Pagu (město Pag na ostrově Pag) – město je vyhlášené historickými památkami, písečnými plážemi a gastronomií. I když je vzdušná vzdálenost nějakých 20 km, tak autem je to 77 km.

 

 

Za návštěvu stojí historické centrum i mořské varhany (Morske orgulje) na nábřeží v Zadaru. Vlny zde ženou vzduch speciálními průduchy do dutin pod chodníkem a betonovými píšťalami tvoří zvuky. Ty pak rezonují skrz otvory v chodníku a můžete poslouchat „hru moře“. Součástí atrakce je také skleněná kruhová plocha, která se přes den nabíjí slunečním světlem a v noci světélkuje. Říká se jí Pozdrav slunci. Na této ploše očekávají turisté západ slunce, který zde nikdy nezklame. Těch cca 25 km jízdy z Viru se určitě vyplatí.

 

 

Jenom klady?

Asi by nebylo fér, ostrov Vir jenom vychválit. Jako každá destinace, najdou se i zde nějaké ale… I když co je pro jednoho záporem, může být pro druhého kladem:

 • Kdo hledá ráj diskoték, ohňostroje na pláži, noční kluby, tak ať raději na Vir nejezdí – z tohoto hlediska je tam toho málo – skoro nic.
 • Na poloostrově Privlaka, který sousedí s Virem jsou nějaké mokřady, nebo soliska, kde se daří komárům. Někteří jedinci navštíví i ostrov. Nebylo to nějak moc obtěžující, ale večer jsme na terase zapalovali svíčku s obsahem citronely a pod stolem doutnaly protikomáří spirály. To stačilo. Na pokoji jsme měli v zásuvce nějaký ten odpuzovač komárů. Za 12 dnů se asi  6 komárů na mou kůži probojovalo a nějakou krev mi odebralo.
 • Každý upřednostňuje jiný druh pláží – na Viru jsou jak kamínkové, tak písčité, tak betonová mola a plata. Teplota vody
 • Vše lze nakoupit v obchodním centru, ale je jenom jedno na celém ostrově. Nějaké krámky se občas najdou, ale na pořádný nákup si musíte dojít do tohoto centra. Záleží kde jste ubytovaní, ale počítejte s průměrnou vzdáleností 2 km – takže autem, nebo na kole. Naši domácí nám třeba kola půjčovali bezplatně.
 • Místní lidé jsou Dalmatínci. Ostatní Chorvaté (nedalmatínci) vám o nich řeknou, že jsou takoví uvolněnější. „Seveřan“ může mít s jejich přístupem trochu problém 😊. Musíte to prostě brát s klidem, nemá cenu se rozčilovat, když na takového „pracanta“ narazíte. Pokud se ztotožníte s přístupem: „Nemá problema“, tak problém mít nebudete 😊.
 • Rekordní návštěvnost Chorvatska už se projevila v roce 2017 i na Viru. Bylo na něm víc lidí, než před 3-mi lety. Ale to bude asi v době, kdy turisté opouští tradiční destinace v Egyptě, Turecku a v Tunisu, problémem celého Chorvatska a dalších států. Naštěstí ubytovací kapacita je na ostrově omezená, nejsou tam hotely, takže počet lidí na jedno lehátko je stále přijatelný.

 

P.S.

Ještě jeden postřeh od mé manželky (jako muže by mne to netrklo!) – na ostrov se nechodí rekreovat modelky, vychrtlé obrážečky diskoték ve zlatých střevících,  ba ani celebrity a miss něčeho. Tím pádem tam normální žena, která si o sobě myslí, že má tuhle špek a támhle špek, tolik netrpí. Kolem sebe vidí totiž stejné postavy, jakou sama vlastní. A to prý ženám tak trochu pomáhá 😉

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Kategorie
 • Nejnovější příspěvky
 • Info o dění na blogu na Váš email