Zbyla vám barva? Malujte na kameny!

Malba na kamany - ilustrace

Malujete občas akrylem a máte kopu tub, ve kterých je ještě trochu barvy? I když nemalujete a nemáte zbytky barev, tak si je kupte a zkuste  si ozvláštnit zahradu.

Pokud udržíte v ruce štětec, zvládnete určitě výrobu dekorativních předmětů ve formě malovaných kamenů. Míním tím oblázky o velikosti cca 8 až 15 cm. Hotovými dílky můžete vyzdobit skalku, jezírko, nebo je jen tak položit k nějakému hezkému květináči.

Kde brát inspiraci?

Někdo si umí vymyslet námět sám. Pokud se na to necítíte, zadejte do vyhledávače (třeba Googlu) heslo STONE PAINTING a v sekci obrázky najdete stovky nápadů.

Já hledám inspiraci spíše na Pinterestu. Mám na této nástěnce  shromážděno více než 200 nápadů. Že kopíruji? No a co … myslím si, že autorům nápadů to nevadí, spíše naopak. Vůbec nemusíte mít výčitky vzít nějakou předlohu z internetu a zkusit si ji namalovat po svém.

Pokud nevíte co je „Pinterest,, můžete si přečíst tento článek.

Třeba pro tuto sérii potrhlých koček (a ptáků)  jsem našel inspiraci práce na Pinterestu.

Malba na kameny

Jak na to?

1. Sežeňte si vhodné kameny – oblázky

Pokud nemáte ve svém okolí „oblázkonosnou“ řeku, nebo písník (místo, kde se těží písek), máte dvě možnosti. Zeptat se na nejbližší betonárně. Takto velké kamenivo se sice do betonu nedává, ale mnohé betonárny jej nabízí právě pro dekorativní účely, okapové chodníky a podobně. To je ta lacinější varianta – tuna oblázků stojí na betonárně několik stokorun. Tuna! Vy budete potřebovat pár kousků, které vám v lepším případě dají zdarma.

Tím dražším řešením je navštívit hobby obchodní centrum nebo stavebniny. Tam ale zaplatíte za každý kousek. Ale potřebujete jich jen pár, takže se nejedná o horentní sumu.

Vybírejte oválné, pravidelné a hladké kameny bez prasklin a odštěpených kousků. Prostě co nejméně otlučené. Na barvě moc nezáleží, pokud není vaším zámyslem zakomponovat část původního povrchu kamene do výsledného díla. Jinak celý povrch stejně natřete barvou, tak je jedno, zda je bílý nebo šedý, případně žilkovaný. Úplně pravidelné koule asi nenajdete, ale o to ani nejde. Na některé motivy – např. mandaly budete hledat zploštěný, ale podle možnosti kruhový kámen. Pokud budete malovat krajinky, hledejte kámen, který se podobá tvarem bochníku chleba (ale ne velikostí 😊). No a třeba na motivy s kočkami jsou nejlepší kameny tvaru homole, kterou lze postavit na spodní část a nepřevrhne se.

Velikost je také daná vašim záměrem, ale obvykle postačí 5 -10 cm.

2. Kameny důkladně omyjte

Pěkně v lavóru, kartáčkem, mýdlem s jelenem. Oplachujte, dokud neteče čistá voda. Před tím, než začnete malovat, nechte je důkladně vysušit – nejlépe 1 den. Kameny jsou pórovité a nějaká vlhkost při mytí nasákne dovnitř. Pokud malujete akrylem, který se ředí vodou, tak to až tak nevadí. Pokud ale někdo používá kameny jako „plátno“ pro malbu olejem, tak by vlhkost v povrchu kamene dělala „rotiku“.

Malované kameny

3. Načrtněte si tužkou na kámen motiv.

Nemusíte do úplného detailu, ale některé motivy je dobré naznačit. I když malujete tzv. „mandaly“, tak je dobré rozměřit a vyznačit si osy, aby byla kresba souměrná a pravidelná.

Pokud si nevěříte, přeneste motiv z papírové předlohy kopírákem. Kopírák – uhlový papír – se už moc doma nepoužívá, můžete si však pomoci počmáráním druhé strany předlohy měkkou tužkou a obtažením předlohy se tuha přenese na kámen.

4. Namalujte podklad

Podle vybrané předlohy natřete kámen barvou, která v motivu převládá. Někdy je vhodné nanést dvě různé základové barvy – například světle modrou pro oblohu a zelenou pro trávu. Na podkladní barvě si dejte záležet. První vrstvu natřete trochu řidší barvou, aby pěkně vsákla i do pórů. Druhou vrstvu už můžete udělat hustější, aby pěkně kryla. Rozhodně to nemusí být silná vrstva, protože by se pak mohla odlupovat.

Nejvhodnější bude plochý štětec. Nechvátejte vrstvy pořádně proschnout. Akryl schne rychle – cca 30 minut. Pokud používáte olejové barvy, tak bude doba schnutí delší. Jak u akrylu, tak u oleje lze přimíchat do barev urychlovače schnutí – ale pospícháme někam? U akrylových barev si můžete pomoci fénem. Lepší je však nechat barvy vyschnout hezky přirozeně. Můžete si rozpracovat 2 i více kamenů, takže než dokončíte třetí, je první už suchý.

Barvy můžete míchat na malířské paletě. Prodávají se i „trhací“ palety. Mají mnoho vrstev z voskovaného papíru a po ušpinění jedné vrstvy ji jednoduše utrhnete a máte čistou paletu. Lze použít kousek plexiskla, skla nebo hladkého plastu. Nutno vyzkoušet – na některých (mastnějších) podkladech jsou barvy „odpuzované“ a nepracuje se dobře.

Malované kameny

5. Namalujte samotný motiv

Na dobře zaschlý podklad postupně nanášejte další potřebné barvy. Vystačil jsem si s plochým štětcem na podklady, štětcem č. 2 s kratším vlasem a štětcem č. 3 s kratším vlasem.

Ve výtvarných potřebách si vyberte štětec podle toho, čím na něj chcete malovat. Pokud akrylem, tak hledejte štětce na akrylové barvy. Číslo štětce je na něm napsané a vyjadřuje jeho průřez. Vzhledem k tomu, že budete spíše malovat detaily, volte špičatý štětec.

Na malé detaily jako jsou oči, vločky, kapky deště atd – a hlavně pro mandaly – se hodí další pomůcky. Především u malování mandaly se jedná často o  pravidelná kolečka. Větší můžete nanášet vatovou tyčinkou (uchošťourem). Namočíte do barvy a použijete jako razítko – vystačí na několik obtisků. Natrénujte si to na papíru.  Pokud potřebujete ještě doprostřed kolečka nanést další „puntík“, můžete si pomoci špejlí. Namočíte konec do barvy a obtiskujete. Ta ale vydrží jenom na jeden otisk a musíte opět namočit. Úplně drobounké body můžete nanést párátkem. Dá se také použít špendlík – jak jeho špičatá strana, tak i jeho hlavička. Vynalézavosti se meze nekladou a postupně si vytvoříte sadu nářadí.

Mějte u sebe sklenici s vodou – třeba 7 dcl zavařovačku – na oplachování štětců a roli kuchyňských utěrek na jejich rychlé osušení a otírání dalšího nářadí.

Údržbou štětců se v tomto článku zabývat nebudu a míchání barev je docela věda, která vydá na několik článků. Speciálně akrylové barvy ale můžete nakoupit v tolika odstínech, že nebudete muset ani míchat. Vyrábí se i barvy svítící nebo s kovovým efektem. Najdete je v každých výtvarných potřebách, lepších papírnictvích nebo v e-shopech.

K údržbě štětců jenom tolik – nenechávejte je stát ve sklenici s vodou dlouho – zdeformují se. Po použití je vyčistěte mýdlem a jemným mnutím mezi prsty a dobře vypláchněte. Netahejte moc za jejich štětiny a snažte se vymýt všechnu barvu i z prostoru v přechodu mezi štětinami a kovovou částí. Tam se barva časem hromadí a štětec se stává střapatým a nelze s ním už pak malovat detaily.

6. Uzavřete barvu ochrannou vrstvou

Především pokud budete kameny vystavovat venku, je nutné po zaschnutí barev natřít, nebo ještě lépe nastříkat povrch ochranným lakem. Můžete použít speciální lak na akrylové barvy (ve výtvarných potřebách nebo na e-shopech). Mně se osvědčil obyčejný bezbarvý lak ve spreji. Nastříkám postupně 2 vrstvy. Lepší je volit spíše matný lak.

 

Malované kameny ve sklace

P.S.

A teď už jenom nalézt to nejlepší místo pro vystavení vašich výtvorů. Zkoušejte to, určitě se budete časem zlepšovat. Na dlouhé zimní večery je to ideální činnost.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategorie
  • Nejnovější příspěvky
  • Info o dění na blogu na Váš email