ZRCADLOVKA – Koupit? Nekoupit?

Grafika k článku Zrcadlovka - kupit nebo nekoupit?

Pošilháváte po fotografech s krásnou, černou zrcadlovkou na krku a přemýšlíte o její koupi?

Dříve, nebo později každý, koho fotografování trochu začne bavit, přemýšlí o tom, jestli si má koupit zrcadlovku. Pojďme se na tento problém spolu podívat. Třeba vám usnadní rozhodování, když si společně probereme pro a proti.

Nebudeme se teď bavit o tom jakou zrcadlovku koupit a jitřit rány z věčného boje mezi Nikoňáky, Canoňáky a nebo majiteli dalších značek – Sony, Pentax, Leica, Mamiya, Hasselblad 😊.

 

Zřejmě vás už nebaví fotit s mobilem na tyčce nebo bez tyčky, případně s kompaktem (který může být dražší než základní typy zrcadlovek). OK, nejlepší je sednout si, dát před sebe papír A4, rozdělit jej na dvě části – ANO a NE. Jo a budete potřebovat ještě tužku a možná i kafe nebo skleničku něčeho dobrého. Třeba čaje 😊.

Pro zkrácení budu dál místo pojmu „zrcadlovka“ nebo „digitální zrcadlovka“ používat mezinárodně známou zkratku DSLR (Digital Single-Lens Reflex camera)

A víte co? Ještě vám to usnadním. V menu v sekci Jak na… naleznete Check-list, který stačí vytisknout a položit před sebe na stůl.

DSLR canon

 Nad čím byste se měli zamyslet?

1) Je pro vás fotografování opravdu významným (nebo nejsilnějším) koníčkem? Nebo nějak souvisí se zdrojem vaší obživy?

Pokud je fotografování jenom taková okamžitá libůstka, zkuste měsíc – dva počkat, než začnete nakupovat DSLR a další výbavu. Ano – a další výbavu, o které ještě bude řeč. Všichni jsme to zažili – momentálně jsme se pro něco nadchli, koupili a pak to leží doma bez užitku. Někdy postačí nechat momentální touhu nechat vychladnout.

2) Budete mít na fotografování dostatek času?

Opravdu, nebo si to jenom tak malujete? Znám podnikatele – majitele stavební firmy, který se rozhodl, že bude fotit krásné fotky DSLR – a ono nic. Není čas a na brašnu s fotovýbavou se práší na skříni.

Nějaký čas potřebujete na fotografování a obvykle mnohem víc času na zpracování fotografií (postprocesing). Ono je krásné mít plné karty krásných záběrů. Ale co z toho, když je nikdo nevidí, protože si už rok nemůžete najít dostatek času na jejich úpravu?

3) Víte co chcete fotit?

Tak nějak všechno, nebo už se vám rýsuje nějaká specializace, která vás baví nejvíce? Jako každý jiný obor, i fotografie má své podobory. A tak jako jeden lékař neléčí srdce a zároveň oči, tak fotografové se také specializují na jeden nebo několik oborů. V každém musíte ctít základní znalosti, ale každý má ještě své vlastní vychytávky a speciálnosti. Odpovězte si proto také na tuto otázku, protože úzce souvisí s další otázkozu – nákupem výbavy a příslušenství. Pro makrofotografii potřebujete jiný objektiv než pro portrét a také jinou hlavu stativu než pro krajinu.

Oborů je mnoho a určitě bych je nezvládl vyjmenovat všechny – tak alespoň namátkově: mikrofotografie, makrofotografie, krajinářská fotografie, portrétní, akty, svatby a oslavy, děti, zvířata (domácí nebo divočina), architektura, infrafotografie, podvodní – nebo raději fotografie pod vodou 😊, produktová fotografie, reportážní, sportovní …

4) Máte promyšleno, kolik peněz chcete do nákupu DSLR investovat?

Na trhu je k dispozici nabídka cca 50-ti těl DSLR od 7-mi výrobců. (Tělo = DSLR přístroj bez objektivu). Nabídka těl DSLR začíná pod 10.000,- Kč – aktuálně třeba Canon EOS 1300D nebo Nikon D 3300. A kde končí? V stovkách tisíc a takový Hasselblad H6D-100c nemá daleko do milionu Kč jenom za tělo.

Mnoho dalších nabídek je pak v sadách (tělo s jedním nebo 2-mi objektivy + něco dalšího z výbavy). Sady mohou stát od 15 tisíc Kč a také mohou stát nad 100 tisíc Kč.

Když koupíte samotné tělo, musíte koupit i objektiv. No a přiznejme si, že jenom základní objektiv nebude stačit. Podle toho, čemu se chcete věnovat (portrét / krajina / architektura / akt / makro …), budete potřebovat další objektiv nebo spíše objektivy. (zoom / širokoúhlý / makroobjektiv / portrétní objektiv …). Rozsah cen – od 4.000 do 325.000 Kč.

Časem také můžete zjistit, že se neobejdete alespoň bez základního systémového přídavného blesku. Někdy ještě budete potřebovat kruhový blesk, makro blesk, videosvětlo.

Pokud se nebudete věnovat vysloveně reportážní fotografii, kdy fotíte z ruky na ulici, budete potřebovat stativ. Alespoň s jednou nohou – monopod. Ale spíše pořádný, stabilní stativ se 3-mi nohami.

Další příslušenství – filtry, odrazové desky, přídavné hlavy na stativ – např. makro, panoramatická hlava. Všechno budete musíte také nějak přepravovat – tedy fotobrašna, nebo fotobatoh. Pouzdro pro fotografování pod vodou může stát víc, než samotný fotoaparát.

Už vám asi nebude stačit free fotoeditor stažený někde z netu. A protože ctíte zákony a pravidla, tak si zodpovědně koupíte nějaký pořádný fotoeditor (Zoner, Photoshop, Lightroom…)

Tak, abychom shrnuli tuto část, která vám asi zabere nejvíc přemýšlení – pokud se chcete naučit fotografovat s DSLR, můžete si pořídit základní výbavu za 20 až 25 tisíc Kč. Po nějakém čase ji prodat či darovat a postoupit o level výš k nějaké střední nebo poloprofesionální úrovni. Tam už bych počítal tak 50 – 75 tisíc Kč. Pokud chcete ušetřit, tak raději levnější tělo, ale kvalitní objektivy a stativ!!! Nehoňte se jenom za megapixely.

Můžete samozřejmě jít také do bazarového nákupu – ale pozor – DSLR i objektivy se opotřebovávají – působí na ně prach, vlhkost. Objektivy se mohou poškrabat, opotřebovává se ostřící mechanizmus, stabilizátor, clona.  Závěrka i zrcadlo DSLR  jsou jemné mechanizmy, které mají určitou životnost (udáváno v počtu záběrů). Také snímač časem vykazuje vadné pixely a neodborným čištěním může dojít ještě k větší újmě. Pokud použitá výbava, tak po důkladné kontrole v servisu.

5) Máte chuť učit se novým věcem?

Opravdu (fakt že jo!) nemá cenu kopit si DSLR, přepnout na voliči režimů na automat a nechat procesor, ať fotí za nás. To by byla stejná frajeřina, jako když si koupíte závodní speciál a jezdíte jenom po náměstí 50 km/hod. Když už, tak začínejte s poloautomatem (P), než s plným automatem (A).

Pokud chcete fotit s DSLR (ale proč jenom s DSLR, to by mělo platit obecně), bude dobré, když zvládnete základy kompozice záběru (podívejte se např. zde nebo zde).

Pak je rozsáhlá oblast techniky fotografování – expozice, expoziční režimy, vyvážení bílé, práce s clonou a s expozičním časem, výběr správného ostřícího režimu a ostření vůbec, ISO, práce s bleskem, volba objektivu a práce s ním, použití filtrů, rovina ostrosti, speciální režimy, HDR fotografie, postprocesing…

Lecos se dá najít na netu, ale doporučuji také klasickou odbornou literaturu a také investovat do nějakého kurzu. Nebude stačit přečíst si manuál fotoaparátu. Bez doplnění znalostí v tomto oboru budete i s DSLR produkovat dál fotografie jako doposud s mobilem nebo s kompaktem.

Zde musím dát vsuvku – tím vůbec nechci říct, že k tomu, abyste měli dokonalou fotografii, musíte mít DSLR. Dnes spousta fotografů stále fotí na film, nebo na fotografické desky. Spousta fotografů má nádherné fotografie z kompaktu s výměnným objektivem, nebo i z mobilu. Nakonec, podívejte se na práci pana Josefa Sudka a podívejte se, s čím fotil. Chtěl jsem tím říct, že k tomu, abyste produkovali víc než občasnou (náhodně) hezkou fotografii, potřebujete spíše zkušenosti, znalosti a fotografické myšlení, než super techniku.

6) Jste ochotni změnit své fotografické myšlení?

Proč? S DSLR se fotí trochu jiným způsobem než s kompaktem nebo s mobilem. Jiným ve smyslu toho, co vám proběhne hlavou, než zmáčknete spoušť. Fotografie začíná v hlavě fotografa několik sekund, či spíše minut (a někdy také hodin nebo dnů) před tím, než přiloží oko k hledáčku.

Jak jsem již uvedl výše, nemáte zapnutý automat a u DSLR se musíte předem rozhodnout, co a jak budete fotografovat. Co je pro vás pro daný záběr důležitější? Hloubka ostrosti, nebo expoziční čas? Jinými slovy – potřebuji mít ostrý prostor před i kus za fotografovaným objektem, nebo chci mít hezky rozostřené pozadí (není myšlen zadek 😊)? Nebo chci ostře zachytit rychle jedoucí auto a pozadí si „máznu“ pohybem fotoaparátu?

Tuto oblast jste u levných kompaktů nebo dobrých fotomobilů řešit nemuseli. Ty totiž, vzhledem ke své konstrukci, mají rovinu ostrosti od několika decimetrů od vás až po nekonečno.

Opět jsme u toho učení – musíte pochopit expozici – vztah clony, času a ISO hodnoty. Co se bude se snímkem dít, když budu měnit jednu, druhou nebo třetí hodnotu? To už musíte mít „našprtáno“. Obvykle není čas začít náhodně přenastavovat tu jednu, tu druhou hodnotu, nasekat 25 záběrů a pak doma vybírat ten správný. Tak, možné to je, ale asi cítíte, že to není to pravé 😊.

7) Víte pro koho chcete fotit?

 • Pro sebe do šuplíku? Pro známé a rodinu?
 • Chcete obesílat soutěže a chcete přebírat ceny?
 • Chcete vystavovat s místním fotoklubem v kulturním středisku?
 • Chcete fotit ilustrační foto pro svůj blog, nebo pro svou knihu?
 • Chcete tvořit fotoknihy, videopásma, kalendáře pro své blízké?
 • Máte e-shop a potřebujete fotit nabízené produkty lépe než doposud?
 • Chcete se fotografováním začít živit? Chcete prodávat fotografie fotobankám?
 • Chcete mít kvalitní vzpomínky na své dovolenkové cesty?
 • Chcete dokumentovat sportovní úspěchy vaší ratolesti?
 • Nebo chcete jen tak blbnout, bavit se a vyplnit volný čas nějakou kreativnější zábavou?

Důvodů určitě najdeme mnohem víc. Zamyslete se nad nimi ještě před nákupem. Od vaší motivace se bude odvíjet také kvalita a množství příslušenství vaší fotovýbavy. Třeba zjistíte, že DSLR vůbec nepotřebujete, nebo že si pořídíte rovnou dvě těla a na každém budete mít trvale nasazený jeden objektiv (to můžete vidět u sportovních nebo u svatebních fotografů).

Co vám vyšlo?

7 x ano? No tak neváhejte!

7 x ne? Takoví asi nebudou a pokud jo, tak se na DSLR spíše vykašlete.

Něco mezi, 3:4 nebo 4:3 poměru ano:ne? Zapojte do rozhodování srdce (a partnera 😊).

Podstatné je, abyste se fotografováním bavili, byli v pohodě a nestresovali se kvůli tomu, že jste měli koupit stativ z kevlaru a ne hliníkový.

Ať už je pro vás fotografování zdroj obživy, nebo jenom srdeční záležitost, u které můžete skvěle relaxovat, přeji správné rozhodnutí.

P.S.

Inspirujte se na Pinterestu. Pokud nevíte co je Pinterest, můžete číst zde.

P.P.S.

Nejsou zaručené rady. A uvědomuji si také, že ani rady „10 rad ke zlepšení toho či jiného, 7 rad jak dokonale fotit něco“ z nikoho neudělají fotografa. Jenom ukazují cestu, kterou se můžete dát. A třeba jedna z těch rad je právě to, co vám chybělo, nebo to co vás zaujme a vy se po této cestě vydáte na průzkum. A nakonec právě porušením těchto „pravidel“ může vzniknout něco úžasného.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Kategorie
 • Nejnovější příspěvky
 • Info o dění na blogu na Váš email